Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

va rog spuneti-mi ce este de facut in urmatoarea situatie: Persoana A a imprumutat persoana B cu o suma de bani. Persoana B nu a mai returnat banii iar persoana A a dat-o in judecata pe persoana B. Mentionez faptul ca persoana B nu are niciun venit si nicio proprietate sau alte bunuri trecute pe numele sau. In acest caz, daca persoana A castiga procesul in instanta cu persoana B, care vor fi posibilitatile prin care persoana B ar putea fi executata silit sa retureneze persoanei A suma? Este posibila si executarea silita a familiei persoanei B, in cazul in care aceasta nu are de unde sa returneze persoanei A suma? Ce ar mai fi de facut?
Va multumesc!
Daca este casatorit debitorul da poate fie executata sotia se poate considera ca banii au fost folositi in interesul casatoriei,oricum are noroc ca nu se aplica noul cod civil pt ca mai exista o sansa altfel acum sotii raspund impreuna si pt dat contractate doar de unul din ei.Poate sa faca o contestatie la executare dc a inceput executarea si sa ceara suspendarea cu plata cautiunii
~ Conținut șters la cerere ~