Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea

Imi puteti spune va rog daca in cazul succesiunii dupa moartea ambilor parinti, fratele care a locuit in casa parinteasca ( obiect al succesiunii), care a participat dea lungul timpului la constructia casei ( unele dependinte), a ingrijit parintii, are dreptul la o parte mai mare sau totul se imparte egal la cei doi copii ai defunctilor.

Multumesc!
se imparte egal. el poate sa ceara atribuirea casei lui si sa plateasca celuilalt frate o suma de bani reprezentand cota acestuia