Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recurs la reincadrare in urma hj favorabila angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recurs la reincadrare in urma hj favorabila angajat

Pe scurt,am fost concediat disciplinar,formal,fara pv de cercetare ,fara succesiunea corecta a actelor,am castigat reincadrarea si plata salariilor si a celorlalte drepturi(intrucat eram sofer aveam si diurne consistente,pe care le-am mentionat in cererea de reincadrare depusa cu nr. de inreg. pe 30 0ct.)am primit sentinta pe 19 oct.acasa,am asteptat pana pe 30 oct.sa treaca cele 10 zile pt. recurs si m-am prezentat la munca cu cererea si sentinta.Mi s-a spus ca din acel moment sunt reangajat si sa stau la munca de luni pana vineri cate 8 ore pe o bancheta in firma ca nu au masina sa imi dea,desi nu au angajat pe altcineva pe masina pe care lucram.Am insistat sa imi dea o hartie de reincadrare,un raspuns scris la cererea de plata a sal.si nu am primit decat rasp.evazive,ca le voi primi prin posta...In schimb am cerut o adeverinta de asigurat pt.medic pe care am si folosit-o pt.analize.Ciudat ca pe ea scrie ca s-au platit asigurarile pe 26 0ct.cu op la trezorerie la comun pt.toti angajatii...ori eu am fost reangajat teoretic pe 31 oct.Fals?Pe decizia de concediere de acum un an nu am viza itm am observat.Am fost angajat tot acest timp?tertipurile lor de abia incep.Au facut recurs inreg. pe 3 nov pe site,inca nu am primit nimic.Luni 14 nov.expira cele 15 zile de cand am depus cererea.Ma gandeam sa le fac o adresa scrisa in care sa ii amenint cu executarea silita pt.bani,iar daca nu percuteaza marti sa angajez un executor doar pt.bani.Intrebarile mele:1.sa ma mai duc la munca sa bifez prezente sau nu trebuie pana nu am hartia cu reincadrarea de la data x? Recursul lor suspenda prezentarea mea la munca? 2.sa investesc executorul sau sa astept hj investita in executare care iese pe 24 nov.si dupa aceea? 3.Executorul va calcula si diurnele sau doar salariul care era minim? 4.Cam cat ar dura maxim pana vad ceva bani ca am falit? 5.In cazul in care sunt realmente reangajat cum zic ei,pot sa le cer imperativ masina in gestiune in baza hotararii?Doar asa sa-i joc un pic pana ma vor juca ei...6.Termene acordate la recurs? Ca la judecata am avut 9 luni la primul termen...7.Ce mai trebuie sa fac eu ?#-o Va multumesc,va tin la curent.
incercati sa luati legatura cu un avocat....ma tem ca recursul este special pentru a suspenda executarea...iar daca veti merge la executor va face si o contestatie la executare..si astfel riscati o repunere pe rol...
bujor14 a scris:

....Intrebarile mele:
1.sa ma mai duc la munca sa bifez prezente sau nu trebuie pana nu am hartia cu reincadrarea de la data x? Recursul lor suspenda prezentarea mea la munca?
2.sa investesc executorul sau sa astept hj investita in executare care iese pe 24 nov.si dupa aceea?
3.Executorul va calcula si diurnele sau doar salariul care era minim?
4.Cam cat ar dura maxim pana vad ceva bani ca am falit?
5.In cazul in care sunt realmente reangajat cum zic ei,pot sa le cer imperativ masina in gestiune in baza hotararii?Doar asa sa-i joc un pic pana ma vor juca ei...
6.Termene acordate la recurs? Ca la judecata am avut 9 luni la primul termen...
7.Ce mai trebuie sa fac eu ?#-o Va multumesc,va tin la curent.

1. Depuneti o cerere scrisa la angajator prin care solicitati punerea in executare a hotararii judecatoresti pronuntata de prina instanta ... trebuie sa aveti un numar de inregistrare pe aceasta cerere .. daca in termen de 15 zile de la data cererii nu va achita banii , atunci puteti depune plangere penala pentru savarsirea infractiunii prevazute si pedepsite de art.261 C.mun.

2. Recursul nu suspenda executarea hotararii , decat daca angajatorul a solicitat acest lucru prin cererea de recurs ...

3. Hotararile prmei instante , in litigiile de munca, sunt executorii si se pun in executare fara a mai fi nevoie de investirea lor cu formula executorie ..

4. Executorul va pune in executare dispozitivul hotararii .. in acesta trebuie sa fie precizat ce sume trebuie sa va plateasca angajatorul ...daca ati solicitat si plata diurnelor, iar instanta a decis in acest sens, atunci vi le va calcula si pe acestea

5. Reintegrarea inseamna sa ocupati aceeasi functie pe care ati avut-o inainte de data concedierii ... reintegrarea trebuie sa fie cuprinsa si intr-o decizie a angajatorului

6. Art.212 alin.2 din Legea nr.62/2011 prevede ca, termenele de judecata nu pot fi mai mari de 10 zile. ... insa, in realitate, aceste termene pot avea si o durata mai mare ...
fara o decizie de reintegrare nu exista reintegrare. prin umare, faceti-le hartie , de preferat prin executo r sa va reintegreze. nu o fac executati-i silit,. Daca nu s-a emis o decizie de reintegrare nu aveti de ce sa va duceti la servici, dar va curg salariile in aceasta perioada( binainteles daca in hot jud se speccifica plata pana la reitegrarea efectiva)
se trage de timp.mi s-a spus ca imi fac o propunere in scris dar nu au mai trimis-o.am fost la executor care nu -mi poate calcula suma pentru poprire ca nu am data reintegrarii efective...iar pentru reintegrare trebuie sa iau legatura cu un executor din orasul firmei mama in bucuresti e doar un punct de lucru...super cred ca ma pun pe reclamatii penale,,,
Depuneti plangere penala pentru savarsirea infractiunilor prevazute si pedepsite de art.261 si 262 C.mun. ... trebuie sa aveti dovada inregistrarii cererii dvs de reintegrare si de plata a drepturilor banesti stabilite de catre instanta ...