Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Aveti obligatia de a depune intampinare la dosar cel ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Aveti obligatia de a depune intampinare la dosar cel mai tarziu cu 5 zile....

Ce inseamna chestia aia :O, si cum pot sa o formulez pentru a o depune.
Multumesc
da cu 5 zile inainte de termen se formuleaza o intampinare cu indicarea apararilor pe care doriti sa le invocati,motivata in drept si in fapt,la fel cum este si actiunea de chemare in judecata,de obicei o formuleaza un avocat
Av Diana Ben Othmane a scris:

da cu 5 zile inainte de termen se formuleaza o intampinare cu indicarea apararilor pe care doriti sa le invocati,motivata in drept si in fapt,la fel cum este si actiunea de chemare in judecata,de obicei o formuleaza un avocat

Obiceiul de a formula intampinarea de catre avocat este unul pentru cei care au bani si sunt analfabeti functionali. Ei nu apeleaza la acest forum, ci la avocati.
Deci, intampinarea trebuie sa cuprind elementele prevazute in art. 115 din C.proc. civi., adica:
Art. 115
Intampinarea va cuprinde:
1. exceptiile de procedura ce paratul ridica la cererea reclamantului;
2. raspunsul la toate capetele de fapt si de drept ale cererii;
3. dovezile cu care se apara impotriva fiecarui capat din cerere; cand va cere dovada cu martori, paratul va arata numele si locuinta lor;
4. Semnatura

Intampinarea este actul procedural pe calea careia paratul se apara fata de pretentiile reclamantului.

Intampinarea trebuie sa cuprinda conform art 115 c.proc.civ:
1. numele şi prenumele, domiciliul sau reşedinţa pârâtului ori, pentru persoanele juridice, denumirea şi sediul lor, precum şi, după caz, numărul de înmatriculare în registrul comerţului sau de înscriere în registrul persoanelor juridice, codul fiscal şi contul bancar. Dispoziţiile art. 82 alin. 1 teza a II-a sunt aplicabile în mod corespunzător;
2. excepţiile de procedură pe care pârâtul le ridică la cererea reclamantului;
3. răspunsul la toate capetele de fapt şi de drept ale cererii;
4. dovezile cu care se apără împotriva fiecărui capăt de cerere; când va cere dovada cu martori, pârâtul va arăta numele şi locuinţa lor, dispoziţiile art. 82 alin. 1 teza a II-a fiind aplicabile în mod corespunzător;
5. semnătura.

De asemenea conform art 116 c.proc.civ :
La întîmpinare se vor alătura atâtea copii de pe întîmpinare cîţi reclamanţi sînt; de asemenea se va alătura acelaşi număr de copii certificate de pe înscrisurile pe care se sprijină, mai mult un rînd de copii pentru instanţă.
Dacă mai mulţi reclamanţi au un singur reprezentant, sau un reclamant stă în judecată în mai multe calităţi juridice, se va depune la dosar pentru aceste părţi cîte o singură copie.