Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere

Buna seara,
Parintii mei doresc sa imi faca un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere pentru imobilul in care acestia locuiesc. Mentionez ca mai am inca doi frati.
Pentru incheierea actului in forma autentica este necesar acceptul celorlalti frati, conform noului Cod Civil?
Multumesc!
este un act strict intre parintii vanzatori si cumparatorul-copilul. nu trebuie acordul altcuiva
Nu mai bine faceti un contract de vanzare-cumparare cu uzufruct viager si renuntati la acest contract struto-camila?

Conf. noului Cod Civil contractul de intretinere este o libertate si astfel fratii pot cere reductiunea libertatilor excesive dupa decesul parintilor
Alexandru Munteanu, Avocat
Nimeni nu este obligat sa lase mostenire.
Daca parintii vor sa vanda,acestia pot vinde oricui fara a cere acordul copiilor.Chiar si unuia dintre copii,insa trebuie sa fie incheiat un contract in forma autentica si sa fie just (adica sa nu fie o vanzare deghizata).
Ceea ce spuneti inseamna ca fratii au o cale de atac a contractului dupa decesul parintilor? Daca isi exprima acceptul la incheierea contractului mai au aceasta posibilitate? Multumesc!
Da, sigur ca o au. Dupa deces pot ataca contractul ca donatie simulata sau daca este contract de intretinere pentru reductiunea libertatilor excesive.

Nu inteleg de ce le-ar cere notarul acordul, in calitate de ce?
Copii nu pot renunta acum la o posibila viitoare mostenire, este interzis de lege