avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cere pe fond funciar.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cere pe fond funciar.

am facut cerere la L. 18/91 prin care am solicitat intreaga suprafata de teren si locuinta , preluate de statul comunist abuziv, dar s-a constituit numai 10 ha ca atat prevedea legea .Pentru diferenta au comunicat verbal ca numai daca se emte legi.
Ulterior s-au emis legile 169 , 247, 1 ,etc pentru care nu am mai cacut cereri considerand cerere din 1991 valabila .
Intrebare : - are valabilitate , respectandu-se principiul legal de solicitare a unui drept de mostenire si ptr legile de mai sus ,deoarece cererea din 1991 a ramas in evidenta cererilor la comisia locala ? - actioneaza prescriptia sau comisia locala a uitat de cerere ?
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 14:52, 26 Noiembrie 2011
Legile 169/1997, 1/2000, respectiv 247/2005 nu fac decat sa prelungeasca termenul de depunere a cererilor in baza legii 18/1991, pentru diferentele de suprafata care nu au fost cerute initial. Deci, pentru reconstituirea unor drepturi suplimentare fata de cele obtinute in 1991, trebuia sa formulati o noua cerere.
stimate moderator, multumesc ptr raspuns dar nu ati inteles fondul intrebari , care a fost explicat inainte de a se pune intrbarea , motiv ptr care repet - cererea din 1991 cuprinde si diferenta de teren , peste 10 ha , care nu s-a acordat si face obiectul de fond al legilor ulterioare ,asa ca este sau nu este valabila cererea din 1991 , ca act de solicitare si drept de reconstituire in baza legilor ulterioare ,de care nu s-a tinut cont prin omisiune ,ignoranta sau prescriptie - daca se aplica ??? ! . rog cititori sa nu interpreteze necuvincioasa complectarea si daca pot sa dea raspuns . multumesc .
total dezamagit , din 69 de vizualizari nici o explicati pe continut la cererea de relatii in fod. poate se mai indura cineva sa ma lamureasca , convinga .... multumesc.
Stimate utilizator, dvs. nu ati inteles raspunsul meu: pe scurt: cererea din 1991 nu este valabila si pentru o ulterioara reconstituire in baza legii 169/1997, 1/2000 sau 247/2005, chiar daca se referea la intreaga suprafata de teren preluata de comunisti. Pentru a beneficia si de diferenta, trebuia formulata o cerere noua in baza legilor ulteiorare de modificare a legii 18/1991. De ce? Pentru ca asa au prevazut aceste legi ulterioare: legea 169/1997 extinde termenul de formulare a cererilor pentru restituirea diferentei dintre 10 ha pana la 50 ha (prin modificarea art. 9 alin.1 din legea 18/1991) pentru perioada 4 nov. 1997- 2 februarie 1998. Iar legea 1/2000, prevede ca solicitarea reconstituirii dreptului de proprietate pentru diferenta de la 10 la 50 de ha se poate face in perioada 12 ianuarie-14 martie 2000.
multumesc respectos , dar nu actioneaza legea dreptului - proprietate asigurata prin constitutie PANA LA PRESCRIPTIA MOSTENIRII ?!,cand au luat pamantul si tata a fost arestat NU AU SPUS SA FACEM CERERE asa repararatiune dempcratica .... mai a dracului ca in comunism PRIN introducerea conditiei ,cu cererea s-au facut acum latifundiari ,mari fermieri . dreptatea omului fara posibilitati sau simplu este ingropata prin legii.

Alte discuții în legătură

Legea fondului funciar -retrocedare pamant ellamoise ellamoise Conform Leg.nr,18/1991, ale Legiinr.169/1997 si ale Legii nr.1/2000 cu modificarile ulterioare am primit o parte din pamantul mostenit de la parintii ... (vezi toată discuția)
Nulitate absoluta titlu proprietate emil6702 emil6702 Buna seara! Sunt amenintat ca voi fi chemat in judecata de un alt mostenitor pt declararea nulitatii absolute a titlului de proprietate deoarece mama mea nu ... (vezi toată discuția)
Fond funciar rarev2005 rarev2005 Am si eu problema...daca ma puteti ajuta... Bunicul meu este mostenitor al unui teren in Voluntari....impreuna cu fratelel sau....Fratele sau a facut cerere ... (vezi toată discuția)