Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cere pe fond funciar.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cere pe fond funciar.

am facut cerere la L. 18/91 prin care am solicitat intreaga suprafata de teren si locuinta , preluate de statul comunist abuziv, dar s-a constituit numai 10 ha ca atat prevedea legea .Pentru diferenta au comunicat verbal ca numai daca se emte legi.
Ulterior s-au emis legile 169 , 247, 1 ,etc pentru care nu am mai cacut cereri considerand cerere din 1991 valabila .
Intrebare : - are valabilitate , respectandu-se principiul legal de solicitare a unui drept de mostenire si ptr legile de mai sus ,deoarece cererea din 1991 a ramas in evidenta cererilor la comisia locala ? - actioneaza prescriptia sau comisia locala a uitat de cerere ?
Legile 169/1997, 1/2000, respectiv 247/2005 nu fac decat sa prelungeasca termenul de depunere a cererilor in baza legii 18/1991, pentru diferentele de suprafata care nu au fost cerute initial. Deci, pentru reconstituirea unor drepturi suplimentare fata de cele obtinute in 1991, trebuia sa formulati o noua cerere.
stimate moderator, multumesc ptr raspuns dar nu ati inteles fondul intrebari , care a fost explicat inainte de a se pune intrbarea , motiv ptr care repet - cererea din 1991 cuprinde si diferenta de teren , peste 10 ha , care nu s-a acordat si face obiectul de fond al legilor ulterioare ,asa ca este sau nu este valabila cererea din 1991 , ca act de solicitare si drept de reconstituire in baza legilor ulterioare ,de care nu s-a tinut cont prin omisiune ,ignoranta sau prescriptie - daca se aplica ??? ! . rog cititori sa nu interpreteze necuvincioasa complectarea si daca pot sa dea raspuns . multumesc .
total dezamagit , din 69 de vizualizari nici o explicati pe continut la cererea de relatii in fod. poate se mai indura cineva sa ma lamureasca , convinga .... multumesc.
Stimate utilizator, dvs. nu ati inteles raspunsul meu: pe scurt: cererea din 1991 nu este valabila si pentru o ulterioara reconstituire in baza legii 169/1997, 1/2000 sau 247/2005, chiar daca se referea la intreaga suprafata de teren preluata de comunisti. Pentru a beneficia si de diferenta, trebuia formulata o cerere noua in baza legilor ulteiorare de modificare a legii 18/1991. De ce? Pentru ca asa au prevazut aceste legi ulterioare: legea 169/1997 extinde termenul de formulare a cererilor pentru restituirea diferentei dintre 10 ha pana la 50 ha (prin modificarea art. 9 alin.1 din legea 18/1991) pentru perioada 4 nov. 1997- 2 februarie 1998. Iar legea 1/2000, prevede ca solicitarea reconstituirii dreptului de proprietate pentru diferenta de la 10 la 50 de ha se poate face in perioada 12 ianuarie-14 martie 2000.
multumesc respectos , dar nu actioneaza legea dreptului - proprietate asigurata prin constitutie PANA LA PRESCRIPTIA MOSTENIRII ?!,cand au luat pamantul si tata a fost arestat NU AU SPUS SA FACEM CERERE asa repararatiune dempcratica .... mai a dracului ca in comunism PRIN introducerea conditiei ,cu cererea s-au facut acum latifundiari ,mari fermieri . dreptatea omului fara posibilitati sau simplu este ingropata prin legii.