Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Instrainarea unui imobil cumparat in rate inainte de ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Instrainarea unui imobil cumparat in rate inainte de deschiderea procedurii de insolventa

Buna seara!O prietena are probleme cu societatea comerciala a carei administrator este si ii este teama ca in urmatoarele luni ar putea intra in insolventa.Are un apartament achizitionat in rate, inca neachitat,ipotecat de banca,pe numele ei, apartamentul nu este bun al societatii,dar ar vrea sa il achite si sa il vanda unei persoane ,ca acesta sa nu mai fie pe numele ei.Daca va intra in insolventa se poate anula de catre instanta acest act de vanzare cumparare si se va considera ca este facut in dauna creditorilor?Multumesc
In cadrul procedurii de insolventa activele care se valorifica in vederea acoperirii pasivului sunt cele ale societatii debitoare. Daca starea de insolventa a survenit din motive obiective si daca acest lucru reiese din documentele contabile ale societatii, atunci se acopera pasivul atat cat se poate, pe seama activelor si a creantelor recuperate ale debitoarei si nu pe seama patrimoniului personal al administratorilor statutari.
Cristina Alexandrescu, Contabil
Multumesc pentru raspuns.Deci faptul ca apartamentul e pe numele ei si nu al societatii,o poate face sa stea un pic mai linistita.Practic e un intreg cosmar ce traieste...
....sa stea linistita daca face ceea ce ati spus mai sus ....nimeni nu poate sa mai desfaca nimic!!!Esta posibil sa incerce dar nu are si sorti de izbanda!!!
Daca lichidatorul judiciar constata ca administratorul firmei se face vinovat de starea de insolventa a firmei, atunci poate formula cerere in atragerea raspunderii personale patrimoniale a administratorului.
...care fostul administrator nu mai are decat ....ce-i pe el si si in valiza!!!!!!!!!!! sa raspunda patrimonial cu ce?????