Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Instrainarea unui imobil cumparat in rate inainte de ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Instrainarea unui imobil cumparat in rate inainte de deschiderea procedurii de insolventa

Buna seara!O prietena are probleme cu societatea comerciala a carei administrator este si ii este teama ca in urmatoarele luni ar putea intra in insolventa.Are un apartament achizitionat in rate, inca neachitat,ipotecat de banca,pe numele ei, apartamentul nu este bun al societatii,dar ar vrea sa il achite si sa il vanda unei persoane ,ca acesta sa nu mai fie pe numele ei.Daca va intra in insolventa se poate anula de catre instanta acest act de vanzare cumparare si se va considera ca este facut in dauna creditorilor?Multumesc
mdcc a scris:

...care fostul administrator nu mai are decat ....ce-i pe el si si in valiza!!!!!!!!!!! sa raspunda patrimonial cu ce?????

Cu veniturile pe care le va realiza.....

ok,aici aveti dreptate ..dar era vorba cum sa scape cu apartamentul,...a nu se intelege ca va scapa si de alte indatoriri pe care le are!!
Din cate inteleg apartamentul este prorietate personala a administratorului si fara legatura cu societatea debitoare, astfel ca va fi destul de dificil pentru creditori sa probeze faptul ca vanzarea a fost facuta cu intentia de a-i lipsi pe acestia de posibilitatea recuperarii creantelor din averea personala.
Daca insa va exista un creditor destul de determinat ar putea incerca sa anuleze contractul de vanzare cumparare. Un aspect ar fi demostrarea unei vanzari reale sau nu prin existenta pretului platit de catre vanzator, venit care poate fi urmarit de creditori.
adelaida_07, utilizator
Revin cu o intrebare.Vanzarea apartamentului se poate face unei persoane care are alta cetatenie decat cea romana sau exista restrictii in acest sens?Multumesc
...da exista restrictii,sfatul meu intrebati un notar?