Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot fi coasiguratul mamei mele, pensionara?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot fi coasiguratul mamei mele, pensionara?

Sunt adult, nu am loc de munca de 3 ani si nu am asigurare de sanatate. Pot sa devin coasiguratul mamei mele care e pensionara, ce documente trebuie sa prezint si cui? Dar al sotiei mele care e persoana fizica autorizata insa nu a realizat venituri in anul acesta si, deci, a platit o contributie minima la c.a.s. Va multumesc.
Aflati raspunsul citind prevederile art. 213 din Legea 95/2006 si cele ale art. 27 din Ordinul presedintelui Casei Nationale de Asigurari de Sanatate nr. 617/2007.