Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie sanatate la venituri din chirii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie sanatate la venituri din chirii

Am primit decizie de impunere pentru plata contributie de sanatate la veniturile din chirii pentru perioada 2009-2011.Mentionez ca in acesta perioada eram in concediu pentru cresterea copilului.
Pot contesta decizia ?
Inainte de toate , ce venituri ai obtinut in acea perioada?
31.648
Art. 213 -L 95/2006
(1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei:
(2) Sunt asigurate persoanele aflate în una dintre următoarele situaţii, pe durata acesteia, cu plata contribuţiei din alte surse, în condiţiile prezentei legi:
c) se află în concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 2 ani şi în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani sau se află în concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului cu handicap cu vârsta cuprinsă între 3 şi 7 ani;
.........................................
(4) Categoriile de persoane care nu sunt prevăzute la alin. (1) şi (2) au obligaţia să se asigure în condiţiile art. 211 şi să plătească contribuţia la asigurările sociale de sănătate în condiţiile prezentei legi.
..............................................................

Ordinul Casei Nationale de Asigurari de Sanatate nr. 617/2007

SECŢIUNEA a 7-a
Persoanele care beneficiaza de asigurare cu plata contributiei
din alte surse

Art. 18. -

(5) Contributiile pentru persoanele prevazute la art. 213 alin. (2) lit. a), c), d), f) si i) din lege se stabilesc prin aplicarea cotei prevazute de lege asupra sumei reprezentand valoarea a doua salarii de baza minime brute pe tara, se suporta din bugetul de stat si se calculeaza dupa urmatoarea formula:

Salariul de baza minim brut Numarul de zile lucratoare in
pe tara x 2x ..........% care s-a aflat in situatiile
------------------------------ x prevazute la art. 213 alin. (2)
Numarul de zile lucratoare din lit. a), c), d), f) si i) din
luna in care se face calculul luna pentru care se face calculul

Ar trebui sa contestati si sa solicitati temeiul legal daca nu vi l-au comunicat in decizie.
Eu momentan nu inteleg din art 213 daca trebuie sa platiti intrucat exista o neconcordanta intre al.2 si al.4.
Din Ordinul Casei Nationale de Asigurari de Sanatate nr. 617/2007 rezulta ca alte surse
nu sant privite in sensul Codului fiscal art 41 lit.i
Eu nu am gasit pe nicaieri o conditionare intre suportarea cass de la bugetul de stat si obtinerea de venituri in perioada criticata ,daca copilul avea pana in 2 ani.
Acum,in opinia mea interpretand textele de lege amintite ,nu ar trebui sa platiti cass pentru acea perioada acesta fiind suportat de catre bugetul de stat.

Poate ne lumineaza cineva.
robert1958, utilizator