Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... apel
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

apel

buna seara
in cazul in care instanta citeaza in calitate de parati-intervenienti pe persoana decedata si pe mostenitori, de poate invoca de catre reclamant in apel exceptia lipsei calitati procesuale pasive bazandu-se pe lipsa capacitatii de exerciciu a paratei decedate. multumesc.
nu
Stimate forumist,

Nu aveţi ce lipsă de calitate procesuală pasivă să invocaţi, deoarece moştenitorii au capacitate de exerciţiu. Aceştia preiau toate drepturile şi obligaţiile defunctului, inclusiv procesul de faţă. Practic, nu defunctul stă acum în judecată, ci aceştia.

Cu stimă.
NU.