Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

In urma cu ceva timp a murit mama mea.
Dupa o perioada tatal meu s-a recasatorit.

Intrebarile mele sunt:

Persoana cu care s-a recasatorit tatal meu va avea dreptul dupa o perioada de timp la o parte din apartamentul cumparat de tatal meu in timpul casatoriei cu mama mea? (in cazul in care tatal meu decedeaza inaintea ei)

Tatal meu va putea sa il instraineze inaintea deschiderii succesiunii, fara stirea mea?

Multumesc.
razvan___33, utilizator
- in cazul in care cei doi divorteaza, dansa nu va avea vreun drept la casa. Daca tatal decedeaza inaintea sotiei sale, indiferent cat timp au fost casatoriti, femeia va mosteni 1/4 din cota ce i se cuvine tatalui din apartament. Tatal dvs are o cota destul de mare din ap, c-o mosteneste si pe mama dvs (62.5%)
- nu-l va putea instraina fara sa dezbateti succesiunea dupa mama dvs