Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere impotriva rezolutiei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere impotriva rezolutiei

Buna ziua.
Am primit o citatie de chemare in instanta. Am un proces cu fostul sef de la servici, (in urma unui control de programe cu licienta, pe calculatorul meu si inca doi colegi de-ai mei, se afla un program fara licienta , care era instalat de altcineva, dar dupa ce au plecat cei de la control, seful ne-a pus sa facem o declaratie precum ca noi am instalat programul, asta amenintandu-ne ca ne da afara daca nu facem declaratia, si noi am facut acea cerere, nestiind ce ne asteapta #-o. Dupa care am deschis un proces pentru ca ni sa dat o amenda si noi nu am vrut sa o platim, pt ca nu e firma noastra ca sa platim noi , ci e firma lui, corect? ). In citatie scrie ca sunt chemata in instanta , in calitate de petenta , in proces cu fostul sef in calitate de intimat pentru Fond - plangere impotriva rezolutiilor sau ordonantelor procurorului de netrimitere in judecata . Ceea ce vreau eu sa stiu ce inseamna ceea ce e scris in Citatia pe care am primit-o, ce ma asteapta? va rog sa-mi raspunde-ti pe intelesul meu. Nu am rabdare ca sa vorbesc cu av. meu, pana atunci daca poate cineva sa ma lamureasca. Multumesc.
vio_f a scris:

sunt chemata in instanta , in calitate de petenta , in proces cu fostul sef in calitate de intimat pentru Fond - plangere impotriva rezolutiilor sau ordonantelor procurorului de netrimitere in judecata .

1-Calitatea de petenta inseamna ca dvs ati formulat plangere/actiune impotriva fostului sef la autoritati,sesizand anumite fapte si solicitand a se dispune cercetari si eventual incadrarea faptei.Autoritatea s-a pronuntat in sensul ca a dispus rezolutie,care va fost comunicata si impotriva careia dvs ati formulat plangere care in final a ajuns sa fie competent solutionata de catre instanta de judecata.
2-Daca ati angajat aparator ales,este de preferat sa detineti cu acesta o permanenta legatura.intelegere si deosebita rabdare,astfel incat sa stabiliti de comun acord strategia de urmat in instanta pentru a obtine o solutie favorabila dvs