Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intampinare apel
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intampinare apel

Va salut,

Am fost citat in calitate de apelant cu mentiunea ca am obligatia sa depun intampinare pana la termenul urmator.Am fost la arhiva sa vad incheierea de sedinta si nu am vazut in incheiere nicaieri ca instanta mi-a pus in vedere sa depun intampinare. I-am explicat functionarului de la arhiva ca probabil este o eroare mentiunea din citatie cu privire la obligativitatea de a depune intampinare,avand in vedere ca eu sunt apelant si nu intimat,deci nu am ce intampinare sa depun.Acesta mi-a argumentat ca fiind mai multe parti care au facut apel(co-parati) intampinarea ar fi necesar sa o depun pentru acestia,dar continui sa nu vad nici o logica intrucat motivele de apel le-am depus,iar notiunea de intampinare nu are in cazul meu legatura cu ceilalti apelanti din dosar si nici cu intimatul(acesta trebuie sa depuna intampinare la motivele mele(si ale celorlalti apelanti)de apel.
Mai degraba cred ca,din eroare,citatia contine fraza standard care se refera la obligatia de a depune intampinare,fara sa tina seama ca in cazul meu nu se aplica aceasta prevedere,eu avand calitatea de apelant,asa cum am mai aratat.
Asadar,aste probabil o formulare standard,fara aplicabilitate in cazul meu?
Ce parare aveti?

Cu stima.
consider o eroare...
insa e bine de vazut dosarul:-/
sunteti apelant, nu este posibil sa fiti obligati a depune intampinare.
doar daca intimatii au formulat cerere reconventionala (in mod gresit....)

mai mult ca sigur pe citatie a ramas mentiunea standard cu privire la obligatia paratului/intimatului de a depune intampinare
Asa cred si eu. Va multumesc.