avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Acte vanzare cumparare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Acte vanzare cumparare

Buna seara!Vreau sa fac un act de vanzare-cumparare intre mine si sora mea,pentru un teren de 2400mp curti constructii si o casa de 56mp construita in 1965 fara utilitati in jud.Giurgiu.Am fost la notar si m-a intrebat cu ce suma o cumpar.I-am explicat ca sora imi doneaza acestea si nu imi pretinde bani.L-am rugat sa calculeze cat ma costa si a spus ca 4200ron.A spus ca terenul l-a evaluat la 72000ron,insa in realitate as fi norocos daca mi-ar iesi 25000ron cu tot cu casa(care este in paragina).Casa a fost evaluata la 24000ron.Exista o modalitate mai ieftina de a face aceasta tranzactie avand in vedere ca se face itre rude de gradul 1?ma gandeam la ceva pana in 2500ron.Multumesc!
Cel mai recent răspuns: sebastian-barbulescu , utilizator 17:53, 14 Noiembrie 2011
incercati la un alt notar si explicatii situatia, asemenea transati problema cu banii pe masa...si sunt convins ca se rezolva ;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din indiviziune ruxandra11 ruxandra11 buna seara, familia mea se confrunta cu urmatoarea problema: Mama este coproprietar impreuna cu fratele ei pe un teren de 2400mp si pe un teren de 3600 mp unde ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune mate ilona mate ilona Buna ziua! Am urmatoarea situatie: Dupa decesul parintilor am mostenit impreuna cu cele doua surori o casa si un teren de 2500 mp. Surorile mele ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune davideli davideli Tata a decedat în 27 mai 2011. Moștenitori: mama și 2 fiice (eu și sora mea). Ne-am adresat înainte de 3 luni unui notar pentru ... (vezi toată discuția)