Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Acte vanzare cumparare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Acte vanzare cumparare

Buna seara!Vreau sa fac un act de vanzare-cumparare intre mine si sora mea,pentru un teren de 2400mp curti constructii si o casa de 56mp construita in 1965 fara utilitati in jud.Giurgiu.Am fost la notar si m-a intrebat cu ce suma o cumpar.I-am explicat ca sora imi doneaza acestea si nu imi pretinde bani.L-am rugat sa calculeze cat ma costa si a spus ca 4200ron.A spus ca terenul l-a evaluat la 72000ron,insa in realitate as fi norocos daca mi-ar iesi 25000ron cu tot cu casa(care este in paragina).Casa a fost evaluata la 24000ron.Exista o modalitate mai ieftina de a face aceasta tranzactie avand in vedere ca se face itre rude de gradul 1?ma gandeam la ceva pana in 2500ron.Multumesc!
incercati la un alt notar si explicatii situatia, asemenea transati problema cu banii pe masa...si sunt convins ca se rezolva ;)