Forum Discuţii juridice Executare silită Executarea silita in reglementarea Noului Cod de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executarea silita in reglementarea Noului Cod de Procedura Civila

Sunt studenta la drept si am ca tema de licenta ,,Executarea silita in reglementarea Noului Cod de Procedura Civila. E o tema destul de ambitioasa, deoarece caut de ceva timp informatii si nu sunt suficiente pentru a porni lucrarea. Va rog sa imi recomandati cateva materiale sau daca aveti posibilitatea sa postati cateva informatii utile sau modificarile aparute. Va multumesc!
Consultati manualul "Drept Procesual Civil" autor Florea Magureanu. In manual o sa gasiti trimitere la alte acte normative.Modul de punere in "Executarea Silita" a Titlurilor Executorii, leaga mai mult de Codul de Procedura Civila. Pana la elaborarea unui nou C.p.c. ne orientam dupa C.p.c. pe care il avem. Mult succes la Ex.De Licenta.
In Noul Cod de Procedura Civila,executarea silita o gasiti in Cartea a V-a intitulata "Despre executarea silita".

Insa cu siguranta vor mai aparea unele modificari odata cu legea de punere in aplicare a NCPC,asa cum s-a intamplat si in cazul Noului Cod Civil.

Exista deja NCPC comentat pe articole,dar doar vol. I (art. 1-449),deci nu include si executarea silita.
Trimiteri la NCPC mai gasiti in tratatul prof. Ioan Les,editia a V-a,aparuta in 2010.

In rest,nu se prea gasesc materiale/informatii despre acest subiect,avand in vedere ca nu se stie data exacta intrarii in vigoare a codului.
;)
luiza2008, utilizator
Executarea obligatiilor. Plata si executarea silita a obligatiilor.
Prezentarea a fost sustinuta in cadrul Conferintei “Noul Cod civil” organizata in 12-14 septembrie de Voicu & Filipescu SCA in colaborare cu Asociatia Societatilor Financiare.
[ link extern ]
Bafta la examen! :luck:
L.C.
Am manualul "Drept Procesual Civil", autor Florea Magureanu, dar nu gasesc referiri la Noul Cod de procedura civila. Multumesc oricum!
Ramona88, utilizator
Laura Ciobeica a scris:

Executarea obligatiilor. Plata si executarea silita a obligatiilor.
Prezentarea a fost sustinuta in cadrul Conferintei “Noul Cod civil” organizata in 12-14 septembrie de Voicu & Filipescu SCA in colaborare cu Asociatia Societatilor Financiare.
[ link extern ]
Bafta la examen! :luck:
L.C.

Iit multumesc pentru raspuns, dar in acest slide am gasit reguli generale privind executarea silită a obligațiilor, dar nu se aduce referire la vreo modificare prevazuta in Noul Cod de procedura civila.