Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat, plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat, plangere contraventionala

Buna ziua! Mi-a fost retinut permisul de conducere sub pretext ca am depasit linia continua, fapt ce a fost si filmat. Fapta s-a intamplat in jurul orei 18.00 era noapte si nu prea se vedea linia contiuna. Pe procesul verbal aparea si un martor si din cate stiu al doilea politist nu are voie sa fie martor. As vrea sa dau in instanta hotararea macar pentru a amana deoarece am nevoie de permis.
Care sunt sansele de a castiga un astfel de proces?
Am nevoie de un avocat sau pot face cererea de anulare si singur si cum ar trebui facuta? Multumesc anticipat!
Buna seara !
Contestatia impotriva procesului - verbal de constatare a contraventie o puteti face si dvs. (gasiti modele pe net) , aceasta putand fi trimisa chiar si prin posta (atentie , sa o depuneti in termen! ) . De regula , nu se prea castiga ...proba video fiind o nuca tare ...doar daca aveti "norocul" existentei unor vicii de fond sau/si forma in cuprinsul procesului-verbal in cauza .
Veti putea circula pe perioada existentei pe rol a actiunii , scoateti certificat de grefa de la Judecatorie dupa ce depuneti actiunea , certificat in baza caruia vi se va inmana permisul pe durata judecatii .
De ce sa nu apelati la instanta?
S-a precizat pe procesul verbal faptul ca ati fost inregistrat/filmat/fotografiat (oricare ar fi exprimarea) cu aparatul radar?
Daca da este trecuta seria aparatului radar sau caseta/DVD cu care ati fost inregistrat/filmat/fotografiat?
Era marcaj sau doar un indicator rutier care sa interzica depasirea?
NU trebuie sa luati avocat. Model de cereri gasiti pe acest site. Doar dati un search.
S-a trecut pe P.V. locatia exacta a incidentului (Comuna/Orasul, DN, Km+m)?
Mergeti in instanta....
Faceti apoi o noua deplasare la fata locului si faceti toate masuratorile necesare....