Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... divortat sau casatorit
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

divortat sau casatorit

A propos de intrebarea citita adineaori despre casatorie si divort . amandoua in UK
O persoana casatorita ce s-a stbilit in strainatate si apoi a divortat ce statut are in Romania ? persoana este casatorita sau divortata?
Trebuie sa actionati in exequator la Tribunalul de la ultimul domicilu.

Urmati pasii specificati de colega mea.
Ce facem cu sentintele de divort pronuntate intr-unul din statele Uniunii Europene? Sa fie asa greoaie inscrierea acestui divort in actele de stare civila?
Actiune in exequator. Statele UE si-au unit suveranitatea in domeniul judiciar doar in parte.
Ma insel sau sentintele de divort pronuntate in statele UE sunt recunoscute de drept fara nici un alt fel de formalitate?
Nu sunt recunoscute de drept. Statele UE nu au acceptat pana in acest moment sa isi unifice sistemele de justitie in intregime. Trebuie urmata calea recunoasterii hotararii in statul membru UE.