Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nu vreau sa schimb DINNOU coloana de caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nu vreau sa schimb DINNOU coloana de caldura

Buna ziua,

Iata ca este problema mea: acum 6 ani am achizitionat un apartament. Am schimbat coloana de caldura cu pexal si am imbracat-o in rigips. Atunci i-am m-am rugat de toti vecinii mei sa schimbe. Nimeni nu a vrut.
Acum s-a hotarat sa se schimbe coloanele de caldura cu tevi de cupru, dar eu EVIDENT ca nu vreau pentru ca nu doresc sa-mi sparg dinnou tot apartamenul ca sa schimb tevi de acum 6 ani si sa mai decatez o gramada de bani pe reparatii.
Problema e ca astia tot ameninta ba ca ma dau in judecata ba ca ma izoleaza ba ca imi scol in cap tot blocul ba ca pexalul nu mai e trendy si acum se poarta cupru, ba ca asociatia (ceea care plateste proiectul) nu doreste sa uneasca pexal-ul meu cu cuprul lor.

Ce pot sa fac ?
Cum pot sa procedez cu o adunatura de batrani fara incarcare ?

Merci mult,
Teo
Ce inseamna batrani fara incarcare? Pexalul o sa imbatraneasca in cativa ani si o sa fiti nevoit sa va schimbati toata casa, nu numai 2,5 m de pexal. Probabil nu aveti idee ce inseamna o plesnitura pe timp de iarna a pexalului cu apa la temperatura de pe coloana. Si intr-adevar, tot cuprul e mai fain. Problema e ca ati facut un lucru nu tocmai bine, tevile de caldura nu se astupa sub rigips din cel putin 2 motive pe care le stiu eu: 1 este ca daca crapa trebuie sa aveti access urgent la ele si 2 este ca o coloana de caldura in sine va da o parte din caldura in camera. Este si motivul (al doilea) pentru care o teava de cupru este mai buna decat una de pexal. Si daca vreti cu tot dinadinsul sa o mascati puteti face asta cu o masca mobila frumos dichisita.
daca s-a hotarit in adunarea generala inlocuirea instalatiei de incalzire in bloc cu tevi de cupru, chiar nu aveti ce face si trebuie sa va supuneti acestei hotariri