Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... valoare factura pfa profesor
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

valoare factura pfa profesor

O persoana PFA traducatoe orgamizeaza evenimente culturale(programe artistice)in limba engleza la o gradinita,si este platit in numerar de parintii copiilor din grupa respectiva PFA-ul intocmeste neapatrat factura sau este suficient sa taie chitanta?Exista o suma maxima care poate fi incasata de PFA fara a intocmi factura?In cazul in care profesorul preda ore in particular trebue sa intocmeasca factura dupa fiecare sedinta(ora)predata?
Multumesc celor ce vor raspunde.
E suficient sa intocmeasca chitanta. Factura se intocmeste numai daca lucreaza cu firme si plata se face mai tarziu sau daca i se cere. Oricum chitanta atesta faptul ca a incasat banii
Factura se emite in momentul efectuarii serviciului, iar chitanta in momentul efectuarii platii.Pot fi emise ambele in acelasi moment - daca este prestat si serviciul si plata.Nu exista limita de bani pentru care sa eliberati factura, insa impozitul in cazul pfa poate fi platit la norma de venit si nu la cel realizat.
Multumesc pt.raspuns.Impozitarea este in sistem real.