avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

Mama mea si-a depus dosarul pentru pensie pe 01.02.2009 la varsta de 55 ani si 6 luni. Mentionez ca are grupa 1 lucrat 5 anisi 21 de zile, si de grupa 2 -15 ani 8 luni si 13 zile. Titlu deciziei de la casa de pensii scrie : DECIZE PRIVIND ACORDAREA PENSIEI PENTRU MUNCA DEPUSA SI LIMITA DE VARSTA. De cand si-a depus dosarul si pana a venit decizia oficiala a mai lucrat 7 luni( pentru care a depus cerere de recalcularea pensiei).
Mama ar fi trebuit sa iasa la pensie la varsta de 58 ani si 6 luni.
Intrebarea mea este : ar trebui sa faca cerere atunci cand implineste varsta de 58 ani si 6 luni, sau se sesizeaza cei de la Casa de pensii, si daca in urma cereri e posibil sa i se mai mareasca pensia.
Va multumesc pentru timpul acordat si astept un raspuns cat mai curand.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:53, 15 Noiembrie 2011
Va primi pensia marita incepand cu luna urmatoare a depunerii cererii,doar pentru stagiul adaugat de 7 luni.Nu se va mai face nici o recalculare la implinirea varstei de 58 de ani 6 luni,deoarece si-a deschis drepturile la pensie de limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare datorita lucrului in grupele superioare de munca I si II.Reducerea este:58 de ani si 6 luni - 4 ani = 54 de ani si 6 luni.Gasiti in decizia de pensionare:Varsta standard de pensionare-58 de ani si 6 luni.Reducerea varstei standard de pensionare = 4 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalculare pensie marius_sorin marius_sorin Buna ziua, Pe data de 12.06.2009 mama mea a depus cererea de iesire la pensie la limita de varsta, iar decizia de pensionare a primit-o la data de ... (vezi toată discuția)
Grupa i subteran kero kero Sunt femeie nascuta in 17/04/1955, cu o vechime de 33 ani din care 9 ani si 6 luni in grupa I de munca (subteran cu pondere de 75%/zi) cand ma pot pensiona, ... (vezi toată discuția)
Pensie pentru limita de varsta Daniela2172 Daniela2172 Am un angajat nascut in 15.01.1951. Are o vechime in munca de 40 ani si 4 luni si 30 ani si 7 luni de grupa a IIa de munca. Va rog frumos spuneti-mi cand ... (vezi toată discuția)