Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie

Buna ziua,

Pe data de 12.06.2009 mama mea a depus cererea de iesire la pensie la limita de varsta, iar decizia de pensionare a primit-o la data de 1.07.2009. Inainte de a depune aceasta cerere a fost pensionata pe caz de boala timp de 17 ani. Are 18 ani lucrati in grupa a doua de munca, iar in momentul acesta are varsta de 57 de ani si 9 luni. As dori sa aflu de la un specialist, la ce varsta trebuia sa iasa la pensie la limita de varsta pana la data depunerii cererii, si daca aceasta varsta este mai mica decat varsta pe care a avut-o la data depunerii cererii de pensionare (12.06.2009), poate beneficia de recalculare?
Va rog mult de tot cine ma poate ajuta. Va multumesc anticipat.

Potrivit art. 42 din Legea nr. 19/2000, varsta standard de pensionare se reduce cu 4 ani pentru 18 ani intregi lucrati in grupa II de munca.
Varsta standard de pensionare neredusa este, in cazul mamei dvs., de 58 ani si 11 luni.

Pana in 07.07.2009, cand Legea nr. 19/2000 a fost modificata, trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta se facea la cerere. Deci, mama dvs. trebuia sa faca cererea, trecerea la pensie pentru limita de varsta nefacandu-se din oficiu.

Va rog sa reveniti si sa precizati la ce recalculare va referiti. Cea prevazuta de O.U.G. nr. 4/2005, cea reglementata de art. 95 sau de art. 169 din Legea nr. 19/2000?

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Din cei 58 de ani si 11 luni i s-au scazut 4 ani si 6 luni de grupa, deci varsta la care ar fi trebuit sa iasa la pensie este de 54 de ani si 5 luni. Din nestiinta si neglijenta, mama a depus cererea de pensionare la limita de varsta pe data de 12.06.2009. In urma deciziei pe care a primit-o pensia i-a fost marita cu 100 RON. Ma intereseaza daca pe perioada de timp de cand trebuia sa depuna cererea de pensionare pana cand a depus-o, beneficiaza de recalculare si daca i se pot da banii din urma.
Dvs. intrebati, de fapt, daca mama dvs. poate beneficia de pensie pentru limita de varsta retroactiv, de la data la care indeplinea conditiile prevazute de lege.

Raspunsul este "nu", pentru ca nu a depus cerere in acest sens.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Buna ziua,si eu am un caz asemanator in sensul ca sint la pensie de invaliditate din anul 1999 intii cu gradul 3 pe urma din 2004, cu gradul 2 de invaliditate fiind operata de 2 ori de cancer la sin '' cu metastaza , si acum fiind s'ub control de cite ori e nevoie ,am virsta de 54 de ani sint nascuta pe- 16 iulie -1955 marea mea rugaminte este sa stiu daca am dreptul la o pensie la cerere incepind de anul asta ,daca ar fii sa ma iau dupa cazul doamnei de aici din sait ma incadrez numai bine ,si daca da ? am dreptul ,ce trebuie sa fac ? si ce anume imi trebuie mie? va multumesc mult ! astept raspuns de la d-vstra .
@sandyta55

Mama celui care a initiat topic-ul lucrase 18 ani intregi in grupa II de munca. Nu ati precizat nimic in mesajul dvs. in legatura cu activitatea desfasurata in grupe de munca.
Va rog sa reveniti si sa precizati care este perioada lucrata in grupe de munca (daca este cazul).

Voi reveni si eu cu un raspuns complet, ceva mai tarziu! :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea