Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu ingrijire copil vs contract individual de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu ingrijire copil vs contract individual de munca

Buna ziua,
Am cateva nelamuriri si, va rog, sa ma ajutati cu intelegerea prevederilor legale in acest sens.
Ma aflu in concediu de ingrijire copil pana in septembrie 2012. Universitatea unde am absolvit doctoratul a castigat un grant de cercetare, in care am fost si eu inclusa. Acum trebuie sa incheiem un contract individual de munca pe o perioada de trei ani (pana in 2014), atat cat dureaza grantul.
Intrebarea mea este: din punct de vedere legal, am voie sa inchei un contract individual de munca in timp ce ma aflu in concediu de ingrijire copil? Exista riscul sa pierd indemnizatia?
Va multumesc!
1. - OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor spune ca indemnizatia pentru CCC se suspenda daca dvs. realizati venituri supuse impozitului.
- Ori, daca incheiati un CIM veti avea salariu, adica un venit impozabil si vi se va suspenda plata indemnizatiei pentru CCC.

2. - Va recomand sa puneti in balanta cele doua optiuni, sa stati acasa cu copilul pana la 2 ani sau sa va desavarsiti pregatirea profesionala.
- Amandoua in acelasi timp nu se poate.

3. Dar nu strica sa faceti o intrebare si la Agentia Judeteana pentru Prestatii Sociale, cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.
tudorvaleriu a scris:

1. - OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor spune ca indemnizatia pentru CCC se suspenda daca dvs. realizati venituri supuse impozitului.
- Ori, daca incheiati un CIM veti avea salariu, adica un venit impozabil si vi se va suspenda plata indemnizatiei pentru CCC.

2. - Va recomand sa puneti in balanta cele doua optiuni, sa stati acasa cu copilul pana la 2 ani sau sa va desavarsiti pregatirea profesionala.
- Amandoua in acelasi timp nu se poate.

3. Dar nu strica sa faceti o intrebare si la Agentia Judeteana pentru Prestatii Sociale, cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.

Multumesc!
Revin cu o intrebare si multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.
In perioada concediului de ingrijire copil am voie sa inchei un Contract Civil pentru Prestari Servicii, fara a-mi fi afectata indemnizatia?
sflori13 a scris:

Revin cu o intrebare si multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.
In perioada concediului de ingrijire copil am voie sa inchei un Contract Civil pentru Prestari Servicii, fara a-mi fi afectata indemnizatia?

Pe perioada CCC nu aveti voie sa realizati venituri supuse impozitului pe venit , intrucat plata acesteia se va suspenda .... in speta, incheierea unui contract de prestrai servicii implica realizarea de venituri supuse impozitului pe venit.

Daca tot doriti sa lucrati la acel grant , o solutie ar fi intrarea in CCC si apoi revenirea la munca ... in acest caz, veti primi salariu + stimulentul de insertie in valoare de 500 lei.