avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu ingrijire copil vs contract individual de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu ingrijire copil vs contract individual de munca

Buna ziua,
Am cateva nelamuriri si, va rog, sa ma ajutati cu intelegerea prevederilor legale in acest sens.
Ma aflu in concediu de ingrijire copil pana in septembrie 2012. Universitatea unde am absolvit doctoratul a castigat un grant de cercetare, in care am fost si eu inclusa. Acum trebuie sa incheiem un contract individual de munca pe o perioada de trei ani (pana in 2014), atat cat dureaza grantul.
Intrebarea mea este: din punct de vedere legal, am voie sa inchei un contract individual de munca in timp ce ma aflu in concediu de ingrijire copil? Exista riscul sa pierd indemnizatia?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:16, 20 Noiembrie 2011
1. - OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor spune ca indemnizatia pentru CCC se suspenda daca dvs. realizati venituri supuse impozitului.
- Ori, daca incheiati un CIM veti avea salariu, adica un venit impozabil si vi se va suspenda plata indemnizatiei pentru CCC.

2. - Va recomand sa puneti in balanta cele doua optiuni, sa stati acasa cu copilul pana la 2 ani sau sa va desavarsiti pregatirea profesionala.
- Amandoua in acelasi timp nu se poate.

3. Dar nu strica sa faceti o intrebare si la Agentia Judeteana pentru Prestatii Sociale, cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.
tudorvaleriu a scris:

1. - OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor spune ca indemnizatia pentru CCC se suspenda daca dvs. realizati venituri supuse impozitului.
- Ori, daca incheiati un CIM veti avea salariu, adica un venit impozabil si vi se va suspenda plata indemnizatiei pentru CCC.

2. - Va recomand sa puneti in balanta cele doua optiuni, sa stati acasa cu copilul pana la 2 ani sau sa va desavarsiti pregatirea profesionala.
- Amandoua in acelasi timp nu se poate.

3. Dar nu strica sa faceti o intrebare si la Agentia Judeteana pentru Prestatii Sociale, cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.



Multumesc!
Revin cu o intrebare si multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.
In perioada concediului de ingrijire copil am voie sa inchei un Contract Civil pentru Prestari Servicii, fara a-mi fi afectata indemnizatia?
sflori13 a scris:

Revin cu o intrebare si multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.
In perioada concediului de ingrijire copil am voie sa inchei un Contract Civil pentru Prestari Servicii, fara a-mi fi afectata indemnizatia?


Pe perioada CCC nu aveti voie sa realizati venituri supuse impozitului pe venit , intrucat plata acesteia se va suspenda .... in speta, incheierea unui contract de prestrai servicii implica realizarea de venituri supuse impozitului pe venit.

Daca tot doriti sa lucrati la acel grant , o solutie ar fi intrarea in CCC si apoi revenirea la munca ... in acest caz, veti primi salariu + stimulentul de insertie in valoare de 500 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Venituri realizate in timpul concediului de crestere si ingrijira a copilului CIM_IO CIM_IO am si eu o mai multe nelamuriri: pe durata concediului de sarcina si lauzie cat si pe durata concediului de ingrijire si crestere a copilului pot avea un ... (vezi toată discuția)
Venituri realizate în perioada de suspendare pentru crestere copil pâna la 2 ani Neacsu Liana Andreea Neacsu Liana Andreea sunt în perioada de suspendare pentru crestere și îngrijire copil pâna la împlinirea vârstei de doi ani. As dori să închei un contract de muncă ... (vezi toată discuția)
Se suspenda concediul de maternitate? maren maren Buna ziua.Sunt la concediu de maternitate si vreau sa fiu si agent de asigurari. Se suspenda concediul de maternitate de la data cand semnez contractul sau ... (vezi toată discuția)