Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit banca

buna ziua. am si eu urmatoarea speta cu care va rog sa ma ajutati. x ia un credit de nevoi personale de 30000 ron. banii de fapt ii ia pt un prieten care ii promite ca ii va achita rata lunara la banca, lucru ce se intampla doar pt 3 luni....intre x si prieten se incheie un contract de imprumut cu suma de 40000 ron ( contract incheiat doar ca x sa se simta in siguranta )...in momentul de fata prietenul nu mai are niciun ban si automat nu ii da lui x rata lunara la banca....ce se poate face in situatia in care prietenul recunoaste ca acest credit a fost luat pt el dar nu are bani sa ii mai dea lui x sa il achite...exista vreo posibilitate ca prietenul sa preia in vreun fel creditul la banca, astfel incat x sa nu mai aiba nicio obligatie???? prietenul ar fi de acord cu acest lucru... va rog, un sfat!!!
Numai dc creditorul,banca isi da acordul 1599 coroborat cu 1605 ncc
Daca nu are bani sa platesca rata prietenului, cum ar avea bani sa platesca bancii ?
Prietenul asta are ceva bunuri de valoare , o casa in proprietate ? Ar putea incerca sa execute silit contractul ala de 40 de mii si din ce obtine cu taraita sa plateasca bancii