Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna seara
O institutie de stat, primarie in speta a impozitat ilegal o serie de venituri ale salariatilor. Printr-o hotarare judecatoreasca s-a autentificat acest fapt. ,,Mai marii primariei", verifica, identifica vinovatul si spun ca oamenii trebuie sa recupereze banii. Mentionez ca vinovatul nu a pus in aplicare acea hotarare judecatoreasca.
Avand bunavointa de a inapoia acesti bani, ,,Mai marii primariei" hotarasc sa se angajeje un executor judecatoresc avand motivatia ca doar asa se pot extrage si reda banii salariatilor in cauza.
Acum va intreb si va rog sa-mi raspunde-ti: ACEST EXECUTOR POATE INTERVENI IN BUGETUL PRIMARIEI SI SA-I OBLIGE SA DISTRIBUIE O ANUMITA SUMA IN ACEST SENS AVAND IN VEDERE CA BUGETELE SUNT CONSTITUITE SI APROBATE PENTRU DESTINATII PRECISE SI BINE PRECIZATE?
Va multumesc.
Sa inteleg ca e la latitudinea executorului sa execute toata suma intr-o transa sau esalonat in rate lunare?