Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie somaj pentru cei interesati
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie somaj pentru cei interesati

Conform unei hotarari a Guvernului, din februarie 2008, baza lunara de calcul asupra careia angajatorii vor avea obligatia de a retine si de a vira contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj este reprezentata de venitul brut realizat lunar de persoanele asigurate obligatoriu. La indemnizatia de somaj media celor 12 luni se face din salariul de baza brut, ceea ce nu este acelasi lucru cu venitul brut, care include salariul de baza brut plus alte venituri. Deci in luna in care se icaseaza prima de fidelitate sau bonus sau alt venit, s-a platit corect contributia la somaj incluzand aceasta suma, dar nu poate fi luata in calcul la indemnizatie de somaj pentru ca nu asa prevede legea.

Cu toate trimiterile acelea la Codul fiscal si aici la articole si indici iti prinzi urechile si te lasi pagubas.