Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partajarea bunurilor comune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partajarea bunurilor comune

impreuna cu sotul meu am adunat cateva bunuri...dupa divort el a venit pe ascuns si a luat tot ce se putea lua folosiri in casa...el a muncit in toti acesti ani mai mult decat mine,eu ramanand acasa cu treburi,ca oricare femeie...el spune ca toate sunt ale lui si ca eu ptr ca am stat acasa nu am nici un drept...vreu sa-l dau in judecata,dar mi-e frica sa nu cheltuiesc banii degeaba..am vreo sansa sa castig ceva?mie m-i se pare normal,ca macar 25% as avea si eu dreptul..ptr ca in acesti ani(15) nu am dormit...ma lamureste si pe mine cineva?
Si munca sotiei in gospodarie este considerata contributie la dobandirea bunurilor comune. Poate nu veti obtine chiar o cota de 50%, insa sotul nu are dreptate : acele bunuri va apartin si dvs. Avand in vedere ca in timpul celor 15 ani de casatorie ati achizitionat doar bunuri mobile, cred ca nici el nu a avut cine stie ce venituri.
ContSters103772, utilizator