Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul ma forteaza sa imi schimb programul de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul ma forteaza sa imi schimb programul de lucru si eu nu vreau.

Va salut.
Problema mea este urmatoarea, lucrez in cadrul unui spital la compartimentul aprovizionare ...noua conducere a spitalului a venit cu ideea de a schimba programul de lucru pt. TESA. Daca programul de lucru inainte era 07.00-15.00 acum vor sa venim de la ora 08.00.-16.00. Unii dintre colegii mei au acceptat acest program , altii nu. Exista o prevedere legala prin care ne poate obliga sa venim la programul de lucru stabilit de conducere sau se poate contesta decizia?....dupa cum v-am spus o parte din salariati din motive obiective nu pot veni la programul de 08.00 - 16.00. Va multumesc .
Conducerea spitalului s-ar putea sa aprecieze ca motivul dvs. (legat de programul curselor de naveta) este obiectiv si real si sa va faca o decalare de program in sensul dorit de dvs. Dar aceasta se face prin discutii si negocieri cu conducerea, cu calm si nu impunerea cu forta. Dati dovada de diplomatie ca sa va atingeti scopul.
Revin cu problema mea cu privire la programul de lucru. Am facut o cerere catre manager prin care arat cu argumente ca datorita mijloacelor de transport in comun (fac naveta) adica orele de venire si plecare ale acestora ma impiedica in a respecta programul de la ora 8 deoarece am naveta la ora 6.....etc....
Mentionez ca nu mi sa dat nimic sa semnez sau ceva prin care ma instiinteaza sa vin la programul de lucru 8-16.
Vreau sa va spun ca pana acum programul de lucru ...de ani de zile la personal era 7-15, iar la ora actuala la unele persoane din cadrul tesa li s-a aprobat venirea la ora 7-15, altii vin la programul 8-16...ceea ce nu este normal...ori toti ori niciunul zic eu.....
La cererea me mi s-a raspuns in felul urmator de catre consilierul juridic : "Nu exista reglementare generala pentru programul de lucru al salariatilor. Programul de lucru se stabileste pe locuri de munca de conducatorii locurilor de munca si se aproba de conducerea unitatii".
Ce ma sfatuiti sa fac...in urma acestui raspuns sunt obligat..nu am ce sa fac decat sa vin la ora 7 la servici si sa stau pana la 16 adica inca o ora in plus.

Va multumesc
gabrielspp a scris:

Revin cu problema mea cu privire la programul de lucru. Am facut o cerere catre manager prin care arat cu argumente ca datorita mijloacelor de transport in comun (fac naveta) adica orele de venire si plecare ale acestora ma impiedica in a respecta programul de la ora 8 deoarece am naveta la ora 6.....etc....
Mentionez ca nu mi sa dat nimic sa semnez sau ceva prin care ma instiinteaza sa vin la programul de lucru 8-16.
Vreau sa va spun ca pana acum programul de lucru ...de ani de zile la personal era 7-15, iar la ora actuala la unele persoane din cadrul tesa li s-a aprobat venirea la ora 7-15, altii vin la programul 8-16...ceea ce nu este normal...ori toti ori niciunul zic eu.....
La cererea me mi s-a raspuns in felul urmator de catre consilierul juridic : "Nu exista reglementare generala pentru programul de lucru al salariatilor. Programul de lucru se stabileste pe locuri de munca de conducatorii locurilor de munca si se aproba de conducerea unitatii".
Ce ma sfatuiti sa fac...in urma acestui raspuns sunt obligat..nu am ce sa fac decat sa vin la ora 7 la servici si sa stau pana la 16 adica inca o ora in plus.

Va multumesc

In acest caz trebuie sa veniti la ora 8 si sa plecati la 16.
Nu vad de ce sa veniti la 7 doar pentru ca va aduce mijlocul de transport mai devreme.
Este probleme dvs. daca doriti sa stati in spital de la ora 7,dar nu se paote spune ca stati cu 1 ora mai mult, nu va obliga nimeni sa veniti cu 1 ora mai devreme fata de program.
Incercati sa vorbiti cu seful dvs direct sa va aprobe o un astfel de program, urmand ca dupa ce va da un aviz favorabil, cererea dvs sa fie aprobata de catre conducerea spitalului. :)