avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ASOCIAT - ANGAJAT?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ASOCIAT - ANGAJAT?

Buna ziua

In curand vom deschide propriul SRL. Spun impreuna, pentru ca vom fi doi asociati.

Inainte de a-l deschide a si aparut prima intrebare: poate unul din asociati sa fie si angajat in firma?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: 2dsmart , utilizator 20:40, 2 Octombrie 2008
Pot amindoi, inclusiv administratorii.
2dsmart a scris:

Buna ziua

In curand vom deschide propriul SRL. Spun impreuna, pentru ca vom fi doi asociati.

Inainte de a-l deschide a si aparut prima intrebare: poate unul din asociati sa fie si angajat in firma?

Va multumesc.


Puteti fi angajati amandoi.
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neintelegeri intre asociati cu 50% fiecare. anonim_sept_15 anonim_sept_15 Buna ziua, Sunt asociat si administrator la un SRL-D impreuna cu alta persoana (tot asociat si administrator), avem amandoi 50%. Firma a fost inregistrata ... (vezi toată discuția)
Conflict intre administratori-asociati mscutelnicu mscutelnicu Buna seara! Imi puteti spune, va rog, ce dispozitii legale guverneaza raporturile dintre administratorii-asociati ai aceluiasi SRL? Amindoi cu drepturi egale, ... (vezi toată discuția)
Infiintare firma Alexandru-Andreea Alexandru-Andreea Buna ziua,eu impreuna cu logodnicul meu vrem sa deschidem un magazin cu produse pentru evenimente fericite si nefericite ale vietii(botezuri,nunti si ... (vezi toată discuția)