Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... este legal sa fie codate telefoanele mobile la ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

este legal sa fie codate telefoanele mobile la abonament?

salut
am facat reinnoire de contract pe 2 ani, eram deja de 5 inainte, am achizitionat un smart telefon si am platit 150 ron, dar cand am vrut s afolosesc telfonul pe cartela dintr-o alta retea am vazut ca e blocat.intrebarea era cea de mai sus, ce lege reglementeaza si daca am vreo sansa sa depun reclamatie la OPC? tin sa mai mentionez ca oferta d ereinnoire s-a facut la telefon si ni mi s-a mentionat nimic despre telefon precum ca v-a fi codat(problema este ca inregistrarea nu o am eu :)

Ares-3, moderator

Pentru ca reclamatia la OPC sa fie luata in considerare, conditia esentiala este ca dvs. sa fi incercat intai rezolvarea amiabila cu firma respectiva si sa nu fi reusit acest lucru. In reclamatie trebuie sa aratati ce demersuri ati facut si ca ati fost refuzat.

Mai este ceva care nu va prea ajuta: puteti solicita deblocarea in oricare magazin al firmei respective – contra unei taxe, desigur (detalii pe pagina firmei respective, la Asistenta / Suport tehnic / Cum pot debloca un telefon achizitionat si Cat platesc pentru deblocarea unui telefon achizitionat).

Daca totusi doriti sa faceti reclamatie, aveti aici un model:

www.avocatnet.ro/content/for...