avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1096 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... executare silita
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

executare silita

un angajator a luat decizia de a desfiinta postul pe care eu eram angajat. l-am actionat in instanta cerind urmatoarele: "sa se anuleze decizia de desfiintare a postului si sa se dispuna obligarea paratei la plata de despagubiri egale cu salariile indexate, majorate si reactualizate si cu celelalte drepturi de care as fi beneficiat daca as fi continuat sa execut contractul".
am castigat fondul iar hotararea suna asa:" admite actiunea, anuleaza decizia, obliga parata la plata de despagubiri exact asa cum am cerut de la data deciziei si pana la data hotararii"
angajatorul face recurs , si i se respinge, hotararea devenind astfel irevocabila.
intrebarea mea: prima instanta a hotarat de cand si pana cand sa im i plateasca salariile. apoi angajatorul a facut recurs, ce s-a judecat peste 6 luni de la data primei instante. pot eu actiona din nou in instanta sa cer sa imi achite pana la data recursului?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:21, 21 Noiembrie 2011
Este necesar sa precizati exact dispozitivul hotararii de fond, pentru a va raspunde dar din ceea ce ati precizat se desprind doua variante:
1) daca dispozitivul hotararii de fond suna: bliga S.C......la plata sumei de ........de la data de emterii decuiziei si pana la executarea efectiva, calculatia se va putea face in continuarea inclusic durata judecarii recursului;
2) daca dispozitivul hotararii de fond suna:obl;iga S.C ....la plata sumei de.......de la data emiterii deciziei pana la data pronuntarii hotararii de fiond(ceea ce este pititb pribabil) nu veti putea cuprinde perioada desfasurata in recurs.

Totusi este nevoi sa comunicati exact dispozitivul hotararii, pentru a va putea d
HOTARASTE:
admite actiunea precizata formulata de contestator
anuleaza decizia emisa de parata
obliga parata la plata catre reclamant a unei despagubiri egala cu salariile indexate, majorate si reactualizate si cu celelaltw drepturi de care ar fi beneficiat de la data incetarii contractului de mu nca respectiv,"data" si pana la data pronuntarii hotararii-"data"
In acest sens, cred ca este vorba despre perioada cuprinsa intre data incetarii c.i.m. si data pronuntarii hotararii de fond ... cred ca ar fi mai bine pentru dvs daca ati formula o cerere de lamurire a dispozitivului hotarariii, in sensul ca instanta sa specifice exact care este perioada pentru care trebuie sa primiti banii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

drepturi banesti concediere pana la pronuntare recurs niccu niccu Buna seara, am castigat pe Fond cu: \"Admite actiunea formulata de contestatorul xxx yyyy . Anuleaza decizia de concediere xxx. Obliga intimata sa ... (vezi toată discuția)
Litigii munca Shogun72 Shogun72 Am câștigat procesul cu vechiul angajator si instanța a dispus reintegrarea si toate celelalte. Problema mea este ca in momentul acesta sunt angajat in ... (vezi toată discuția)
Interpretare hotarare judecatoreasca rosu gheorghe rosu gheorghe PENTRU ACESTE MOTIVE IN NUMELE LEGII DECIDE Admite actiunea formulata de reclamantul Rosu Gheorghe,....................,in contradictoriu cu parata ... (vezi toată discuția)