avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii retineri din salar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

retineri din salar

daca o soc. hotaraste diminuarea fondului de salarii intr-o luna ,persoanele aflate in concediul de odihna in luna respectiva sant afectate de aceasta diminuare. si daca da in ce proportie?:">
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 22:16, 21 Noiembrie 2011
Codul Muncii
ART. 150
(1) Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca.
(2) Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu.
(3) Indemnizatia de concediu de odihna se plateste de catre angajator cu cel putin 5 zile lucratoare inainte de plecarea in concediu.

Din cate stiu eu nu exista o reglementare prin care angajatorul poate diminua fondul de salarii.
simonaoprica a scris:

Codul Muncii
ART. 150
(1) Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca.
(2) Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu.
(3) Indemnizatia de concediu de odihna se plateste de catre angajator cu cel putin 5 zile lucratoare inainte de plecarea in concediu.

Din cate stiu eu nu exista o reglementare prin care angajatorul poate diminua fondul de salarii.


Nu doresc decat sa completez ceea ce ati spus foarte corect dumneavoastra, cu urmatorul aspect:
Intrucat salariile se stabilesc prin negocieri individuale sau/si colective intre angajator si salariati sau reprezentanti ai acestora, contractul individual de munca va putea fi modificat numai prin acordul partilor.Anterior modificarii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa salariatul cu privire la clauzele generale pe care intentioneaza sa le modifice, inclusiv modificarea salariului pe baza si a altor alte elemente constitutive ale veniturilor salariale. Orice modificare impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 15 zile de la data incunostintarii in scris a salariatului.
Exista totusi prevederi care da posibilitatea angajatorului, in conditiile prevazute de lege, sa modifice salariul .. de exemplu, in cazul sanctiunii disciplinare prevazute la art.248 alin.1 lit.c di d C.mun., art.52 alin.3 si art.53 alin.1 C.mun.


Orice modificare impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 15 zile de la data incunostintarii in scris a salariatului.


Aceasta prevedere a fost modificata ... art.17 alin.5 C.mun. prevede : Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.
@carmenchi,


Cei aflati in co in luna in care s-a dispus diminuarea fd. de salarii beneficiaza de indemnizatia de co care se calculeaza avand drept baza de calcul drepturile salariile realizate de angajat in ultimile 3 luni anterioare datei concediului,deci nu trebuie sa fie afectati de diminuare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mi se impune semnarea unui alt contract de munca radu ion radu ion Buna seara. Lucrez la o firma de 6 luni, am fost angajat dupa o perioada de o luna de zile de proba cu un contract de munca pe o perioada deteriminata. Dupa am ... (vezi toată discuția)
Concediu legal ANAMARIA11 ANAMARIA11 Cum se calculeaza plata concediului legal . Concediile medicale se scad din nr. zilelor de concediu legal pe un an la care ai dreptul . (vezi toată discuția)
Angajatorul (stat) poate reduce in mod unilateral numarul zilelor de concediu de odihna doar pentru unii dintre angajati ? kinga10 kinga10 Angajatorul \\"stat\\" a redus numarul zilelor de concediu de odihna pentru lucratorii de rand (sofer, fochist, menajera) cu mai mult de 10 zile..pentru cei ... (vezi toată discuția)