Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conventia civila de prestari servicii versus ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conventia civila de prestari servicii versus contractul individual de munca.

Contractul de Colaborare part-time(2 ore/zi) poate fi considerat ca si un Contract individual de munca,in concordanta putand fii,deci,cu noile prevederi ale Codului Muncii ? Daca...da, cum ar putea arata continutul si termenii unui astfel de Contract?
Lucian Avram
Pentru fractiuni de norma angajatorul poate incheia contract individual cu timp partial, inconditiile prevazute la art. 104 din Legea nr. 53/2003 republicata (codul muncii). Legislatia in vigoare exclude posibilitatea folosirii unor contracte de colaborare de orice fel pentru raporturi de munca
NOSTRAVRAMUS a scris:

Contractul de Colaborare part-time(2 ore/zi) poate fi considerat ca si un Contract individual de munca,in concordanta putand fii,deci,cu noile prevederi ale Codului Muncii ? Daca...da, cum ar putea arata continutul si termenii unui astfel de Contract?
Lucian Avram

Activitatea desfasurata in baza unui contract de colaborare nu este echivalenta cu activitatea desfasurata in baza unui c.i.m. ...

Contractul de colaborare se incheie in baza dispozitiilor Codului Civil si nu a Codului Muncii ...
freeelis a scris:

NOSTRAVRAMUS a scris:

Contractul de Colaborare part-time(2 ore/zi) poate fi considerat ca si un Contract individual de munca,in concordanta putand fii,deci,cu noile prevederi ale Codului Muncii ? Daca...da, cum ar putea arata continutul si termenii unui astfel de Contract?
Lucian Avram

Activitatea desfasurata in baza unui contract de colaborare nu este echivalenta cu activitatea desfasurata in baza unui c.i.m. ...

Contractul de colaborare se incheie in baza dispozitiilor Codului Civil si nu a Codului Muncii ...

In cazul raporturilor de munca orice alta forma de contract/conventie este exclusa, singurul acceptat si valabil este contractul individual de munca.
Aldea Ioana a scris:

freeelis a scris:

NOSTRAVRAMUS a scris:

Contractul de Colaborare part-time(2 ore/zi) poate fi considerat ca si un Contract individual de munca,in concordanta putand fii,deci,cu noile prevederi ale Codului Muncii ? Daca...da, cum ar putea arata continutul si termenii unui astfel de Contract?
Lucian Avram

Activitatea desfasurata in baza unui contract de colaborare nu este echivalenta cu activitatea desfasurata in baza unui c.i.m. ...

Contractul de colaborare se incheie in baza dispozitiilor Codului Civil si nu a Codului Muncii ...

In cazul raporturilor de munca orice alta forma de contract/conventie este exclusa, singurul acceptat si valabil este contractul individual de munca.

Va pot contrazice exista si conventie individuala de munca ..
freeelis a scris:

Aldea Ioana a scris:

freeelis a scris:

NOSTRAVRAMUS a scris:

Contractul de Colaborare part-time(2 ore/zi) poate fi considerat ca si un Contract individual de munca,in concordanta putand fii,deci,cu noile prevederi ale Codului Muncii ? Daca...da, cum ar putea arata continutul si termenii unui astfel de Contract?
Lucian Avram

Activitatea desfasurata in baza unui contract de colaborare nu este echivalenta cu activitatea desfasurata in baza unui c.i.m. ...

Contractul de colaborare se incheie in baza dispozitiilor Codului Civil si nu a Codului Muncii ...

In cazul raporturilor de munca orice alta forma de contract/conventie este exclusa, singurul acceptat si valabil este contractul individual de munca.

Va pot contrazice exista si conventie individuala de munca ..

Astept cu interes argumentele dumneavoastra legale...