Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... LUCRU IN SCHIMBURI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

LUCRU IN SCHIMBURI

Buna seara,

Am o intrebare referitoare la lucru in schimburi.
O persoana care are copil minor,sotul si sotia lucreaza intr un singur schimb dar ture inverse,poate fi obligat sa lucreze in schimburi (1 si 2)....?Sau exista o lege care sa reglementeze acest aspect?
Va multumesc.
Nu exista.
Vreti sa comentam cum era pana in dec.1989? Ce ar fi in neregula?
Pai ,ideea ar fi ca am un coleg care este in aceasta situatie...dar am si un sef de sectie care pentru faptul ca au refuzat sa semneze un contract de garantie {(motivind art.10 din legea 22/1969......,,exceptia bunului dat spre folosinta pentru indeplinirea atributiunilor de servici"} procedeaza la trecerea in 2 schimburi,colegul lucrind pina acum unsingur schimb (2) si tura inversa cu sotia ptr a putea fi in permanenta cineva cu copilul,iar sotia lucreaza doar un schimb (1) fiind invatatoare.
Este acordul stabilit intre angajator si salariat pentru a fi in permanenta cineva cu copilul.
Daca se considera lezat in drepturile sale se poate adresa ITM.
Am inteles..va multumesc mult.