Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... DIZOLVARE FIRMA
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

DIZOLVARE FIRMA

ce implica o dizolvare de firma?? daca firma are datorii ce se-ntampla cu ele? cum este mai eficient radierea sau dizolvarea?
Daca o firma are datorii, catre bugetul statului sau orice alt creditor, care nu pot fi acoperite prin valorificarea activelor, inseamna ca firma este in stare de insolventa.
Lichidarea unei firme insolventa este reglementata de Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei. Legea obliga reprezentantii firmelor care nu pot face fata datoriilor curente, ca "in termen de 30 de zile de la constatarea starii de insolventa, sa adreseze tribunalului in a carui raza isi are sediul, o cerere de declansare a procedurii insolventei."
nu as putea sa radiez firma?
Dizolvare - Lichidare - Radiere
sunt in ordine cele 3 etape pentru "desfiintarea" unei societati comerciale !
- daca pasivul (datoriile) pot fi acoperite/achitate - procedura se desfasoara in conformitate cu prevederile legii 31/1990
- daca nu - soc trebuie sa ceara deschiderea procedurii de insolventa reglementata de legea 85/2006