Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum poate fi pedepsit un reclamagiu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum poate fi pedepsit un reclamagiu

Am un vecin care imi face tot felul de plangeri penale din 2003. Pentru nici una din ele nu am primit nici un fel de sanctiuni si au fost toate cu rezoluti NUP. Cum pot sa il opresc sa ma mai tot reclame? Pot face, cu aceste Ordonante solutionate cu neinceperea urmarii penale, ceva ?
Da, ati putea incerca stoparea acestor plangeri, depunand la randul dvs. o plangere impotriva vecinului, pentru infractiunea de denuntare calomnioasa.
De acord cu colega. E solutia legala in aceasta situatie, procedura in care puteti cere daune morale.