avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... venituri din indemnizatii si raportarea in revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

venituri din indemnizatii si raportarea in revisal

Conform Codului fiscal art.55 al.68h persoanele alese care au la baza contract de mandat baza de impozitare este asimilata contractelor de munca.
Intrebarea mea este - contractul de mandat cum se raporteaza in revisal.
va multumesc.

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:43, 24 Noiembrie 2011
Nu se refera la asimilarea cu contractele de munca si deci sa le transmiteti prin revisal, ci la considerarea ca venit care urmeaza sa fie impozitat la fel ca cel din salarii, cu toate contributiile.
avram1 a scris:

Conform Codului fiscal art.55 al.68h persoanele alese care au la baza contract de mandat baza de impozitare este asimilata contractelor de munca.
Intrebarea mea este - contractul de mandat cum se raporteaza in revisal.
va multumesc.




Contractele de mandat nu se opereaza in REVISAL.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conventii civile pentru persoanele din conducerea sindicatului melinda_orosz melinda_orosz Am o intrebare: la un sindicat nou infiintat avem o presedinte, o vicepresedinte ci probleme orgasnizatorice si o vicepresedinte cu probleme ... (vezi toată discuția)
Contributii Adycristina Adycristina Buna ziua, Ce contributii se platesc pentru un contract de mandat : presedinte ,contabil ,casier la un CAR . Toti sunt salariati iar activitatea din CAR este ... (vezi toată discuția)
Asociatia de propietari in lumina noului cod fiscal vircaconstantin vircaconstantin cum intelegeti ART 55. din codul fiscal in vigoare la 01.01.2010 ali d2 care spune ca renumeratia primita de presedintele asociatiei ... (vezi toată discuția)