Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... venituri din indemnizatii si raportarea in revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

venituri din indemnizatii si raportarea in revisal

Conform Codului fiscal art.55 al.68h persoanele alese care au la baza contract de mandat baza de impozitare este asimilata contractelor de munca.
Intrebarea mea este - contractul de mandat cum se raporteaza in revisal.
va multumesc.

Nu se refera la asimilarea cu contractele de munca si deci sa le transmiteti prin revisal, ci la considerarea ca venit care urmeaza sa fie impozitat la fel ca cel din salarii, cu toate contributiile.
avram1 a scris:

Conform Codului fiscal art.55 al.68h persoanele alese care au la baza contract de mandat baza de impozitare este asimilata contractelor de munca.
Intrebarea mea este - contractul de mandat cum se raporteaza in revisal.
va multumesc.

Contractele de mandat nu se opereaza in REVISAL.