Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv de munca

buna ziua! mai sunt obligatorii platile compensatorii in caz de concediere pt motive neimputabile salariatului?
multumesc
Depinde de contractul colectiv la nivel de unitate, regulament intern.
Sunt obligatorii daca ele sunt prevazute in CCM aplicabil unitatii dvs. sau in Regulamentul intern.
multumesc, insa cum ramane cu art. 64 (5) si 67 din codul muncii?
1. Sa vedem ce spune Codul muncii:

Art.64
(5) In cazul concedierii pentru motivul prevazut la art. 61 lit. c) salariatul beneficiaza de o compensatie, in conditiile stabilite in contractul colectiv de munca aplicabil sau in contractul individual de munca, dupa caz.

Art. 67
Salariatii concediati pentru motive care nu tin de persoana lor beneficiaza de masuri active de combatere a somajului si pot beneficia de compensatii in conditiile prevazute de lege si de contractul colectiv de munca aplicabil.

2. - Observam ca se face vorbire de compensatii in masura in care ele sunt prevazute de lege si de CCM aplicabile sau de CIM.
- Sunt unele categorii de salariati care beneficiaza de aceste compensatii in baza unor legi (in pricipal salariatii din unele unitati de stat) si alte categorii de salariati care beneficiaza de compensatii in baza CCM (in principal salariatii de la firmele private).
- De masurile de combatere a somajului beneficiaza toti in baza Legii 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca.
multumesc! insa intrebarea mea e cand sunt obligatorii platile compensatorii: la ambele tipuri de concediere?
intelegerea mea e ca nu sunt obligatorii la concedierea pt motive neimputabile cu exceptia cazului in care aceasta se prevede de CCM sau lege.
la concediere potrivit 61c sunt obligatorii.
asa este?
multumesc