Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

as dori sa aflu daca am primit preaviz intreprinderea trebiue sa-mi acorde doua salarii?
Depinde de articolul cu care ati fost concediat:

Art. 64 alin. 5 din Codul muncii:

In cazul concedierii pentru motivul prevazut la art. 61 lit. c) salariatul beneficiaza de o compensatie, in conditiile stabilite in contractul colectiv de munca aplicabil sau in contractul individual de munca, dupa caz.

Art. 67 din Codul muncii:

Salariatii concediati pentru motive care nu tin de persoana lor beneficiaza de masuri active de combatere a somajului si pot beneficia de compensatii in conditiile prevazute de lege si de contractul colectiv de munca aplicabil.

Deci verificati ce este prevazut in c.i.m sau CCM aplicabil angajatorului. Daca nu este prevazut acest lucru, numai prin negocierea cu angajatorul le puteti obtine.
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
@ fulguta

Angajatorul nu are nicio obligatie de a va acorda salarii compensatorii , daca acestea nu sunt prevazute in ccm aplicabil acestuia , in reg.intern ori in contractul dvs de munca.