Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire cu minor noul cod civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire cu minor noul cod civil

Buna ziua. Intrebarea mea este urmatoarea:cum dezbat succesiunea daca unul dintre mostenitori este minor iar celalalt mostenitor ,parintele supravietuitor, vrea sa faca totul printr-un notariat. Dupa reglementarile ncc primariile nu mai au competenta pentru a institui tutela, deci fac o cerere la instanta de domiciliu a minorului cred???!!!
are cineva un model pentru ca inainte am inteles ca era un tipizat....?
dupa ce institui tutela pot merge la notar?
da, apelati la instanta de tutela iar apoi puteti merge la notariat.
puteti merge la notariat si anterior acestei formalitati pentru a depune acte si inregistra succesiunea
multumesc pentru raspun, dar mai am cateva probleme de elucidat....
1. tatal supravietuitor poate fi tutorele legal daca nu a fost mentionat acest lucru in mod expres? fara a mai fi nevoie de o cerere adresata instantei?.......atunci de ce sa ma complic cu instanta..!!!!!!!?mai ales ca vreau sa evit infiintarea consiliului de familie.... prea mult timp pierdut.....
2. e mai simplu pentru dezbaterea succesiunii ca notarul sa numeasca un curator special cf art 150 ncc??
multumesc pentru eventualele raspunsuri
Cam incurcati lucrurile.

Tutela se instituie cand ambii parinti sunt morti. Ori dvs. vorbiti aici de un parinte supravietuitor.

Parintele este ... PARINTE, nu tutore (= "inlocuitor de parinte").

Daca unul dintre parinti este decedat, celalalt parinte exercita singur autoritatea parinteasca.

Deci nu se instituie tutela, ci ocrotirea minorului se realizaza prin PARINTE.

Cand octorirea minorului se realizeaza prin parinti nu se instituie consiliu de familie.
Tot ce am scris mai sus gasiti in Noul cod civil, dar eu nu-l am acum la indemana ca sa va indic articole (iar numere de art. n-am invatat pe de rost, ca altfel va scriam de la ... :) balamuc).

Daca parintele este si el mostenitor alaturi de minor, atunci avem contrarietate de interese.

Aceasta contrarietate se "rezolva" cu aplicarea prin asemanare a dispozitiilor de la tutela (vedeti in acest sens ultimul art. din capitolul ref la drepturile si indatoririle parintesti - 500 si un pic 1,2, 3... nu stiu exact ).

In dispozitiile de la tutela care se aplica prin asemnare gasim cazurile de numire de catre instanta de tutela a curatorului special. (cand exista contrarietate de interese)
cred ca va refereati la art.507. Va multumesc pentru raspuns.