Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa - incetare contract in timpul concediului ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa - incetare contract in timpul concediului medical

Firma la care lucrez a intrat in procedura de insolventa (pe 29 Iulie). Inainte de a intra in insolventa, eu eram in concediu medical care ulterior a continuat cu concediu de maternitate pana pe 17 Noiembrie. La sfarsitul lunii Septembrie am primit de la lichidatorul firmei decizia de concediere. Poate lichidatorul sa dispuna concedierea mea in timpul concediului medical?

In decizia de concediere se face referire la art 60, alin 2 din legea 53/2003.
"reorganizarea judiciara" sau "falimentului" (art 60) include insolventa?
E legala concedierea mea?
Da, poate sa dispuna concedierea dvs in timpul concediului medical. Concedierea nu afecteaza curgerea concediului medical.
Este obligat lichidatorul sa imi intocmeasca anumite acte de care am nevoie? De exemplu, actele pentru indemnizatie crestere copil sau alte acte pentru recuperare sume de la FNUASS (concedii medicale neplatite)?
Contactati lichidatorul si acesta va va intocmi documentele necesare pentru continuarea concediului de maternitate, a dosarului de somaj, astfel ca din somaj veti putea intra in concediu pentru crestere copil.