avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Daca in urma citatiei unul din succesori nu se prezinta deoarece este plecat in strainatate cu domiciliul necunoscut, iar un altul nu se prezinta deoarece nu mai locuieste la ultima adresa cunoscuta (acesta din urma neinteresandu-se de mostenire timp de 13 ani, cunoscand totusi despre decesul ascendentului sau, dar neprezentandu-se la inmormantare ) cum decurge mai departe actiunea de succesiune ?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 15:22, 7 Octombrie 2008
Cum se poate cauta o persoana despre care stii numai varsta aproximativa si numele de dinaintea casatoriei la Starea Civila ? Cum se poate formula cererea ?
Se poate angaja un detectiv particular si se pot afla mai multe detalii.

avocat Claudiu Lascoschi
Presupun ca stiti macar locul nasterii persoanei... Puteti trimite o scrisoare recomandata cu o confirmare de primire, la postul de politie din localitatea respectiva (daca e vorba de un sat/o comuna) sau la "Evidenta populatiei" daca locul n. e un oras. Veti scrie cine sunteti, cu ce va legitimati, care e motivul pt care doriti sa aflati adresa. Functionarii vor "cerceta" - daca afla o adresa a pers (sau a rudelor...) vor discuta cu aceasta (sau cu rudele) si, cu acordul acestora, veti primi adresa pers cautate sau a rudelor sale... In cat timp veti primi un raspuns, nu stiu, dar regula este ca veti primi un raspuns. Chiar daca nu primiti raspuns veti putea dovedi ca ati facut "totul" pt a gasi persoana. Pastrati confirmarea de primire (sper sa o primiti!) pt recomandata trimisa care (cf procedurii) va fi inregistrata ca "intrata" si, la nevoie, o puteti gasi in arhiva lor... Sa pastrati cate un exemplar si din ziarele in care veti da anunturile!
E doar o idee, dar care s-a dovedit functionala in alte cazuri.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Se poate angaja un detectiv particular si se pot afla mai multe detalii.

avocat Claudiu Lascoschi


Cred ca glumiti, exista detectiv particulari poate in Bucuresti, dar in alte localitati si nu-mi imaginez ca o procedura succesorala se poate transforma in urmariri cu detectivi.
trope_doi a scris:

Presupun ca stiti macar locul nasterii persoanei... Puteti trimite o scrisoare recomandata cu o confirmare de primire, la postul de politie din localitatea respectiva (daca e vorba de un sat/o comuna) sau la "Evidenta populatiei" daca locul n. e un oras. Veti scrie cine sunteti, cu ce va legitimati, care e motivul pt care doriti sa aflati adresa. Functionarii vor "cerceta" - daca afla o adresa a pers (sau a rudelor...) vor discuta cu aceasta (sau cu rudele) si, cu acordul acestora, veti primi adresa pers cautate sau a rudelor sale... In cat timp veti primi un raspuns, nu stiu, dar regula este ca veti primi un raspuns. Chiar daca nu primiti raspuns veti putea dovedi ca ati facut "totul" pt a gasi persoana. Pastrati confirmarea de primire (sper sa o primiti!) pt recomandata trimisa care (cf procedurii) va fi inregistrata ca "intrata" si, la nevoie, o puteti gasi in arhiva lor... Sa pastrati cate un exemplar si din ziarele in care veti da anunturile!
E doar o idee, dar care s-a dovedit functionala in alte cazuri.

Si locul nasterii e........destul de nesigur.



Si daca dau anunt intr-un ziar din localitatea de domiciliu a defunctului care este si localitatea mea de domiciliu, iar cei cautati sunt (presupun) la 200 km respectiv peste 2000 km mi se pare cam inutila actiunea, dar am s-o fac daca asa e regula.

Alte discuții în legătură

Bună ziua. doresc să fac arborele genealogic, însă nu cunosc ... corinabita corinabita Bună ziua. Doresc să fac arborele genealogic, însă nu cunosc prea multe date despre bunicul meu(nu l-a recunoscut pe tatăl meu). Pot cere informații ... (vezi toată discuția)
Desfasurare proces clucer clucer Buna ziua, A dori sa stiu in cazul in care paratul dintr-un proces nu e de gasit si nu se prezinta exista un nr maxim de infatisari la care este chemat?Cum ... (vezi toată discuția)
Cerere pentru redobandirea cetateniei romane mec mec Ma adresez tuturor juristi, avocati cu urmatoarea rugaminte. Sunt cetatean al Republicii Moldova si in toamna 2004 pe adresa Consulatului Romaniei din Chisinau ... (vezi toată discuția)