avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... daune rca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

daune rca

Buna ziua,
Am trei intrebari:
1) Sumele solicitate in euro de la asigurator ca despagubire (daune materiale si daune morale) se achita de catre acesta tot in euro sau in ron la cursul de schimb valutar?
2) Sumele obtinute ca despagubire in caz de accident RCA se impoziteaza?
3) Asiguratorul soferului vinovat se indreapta impotriva acestuia pentru a-si recupera sumele platite ca despagubire partii vatamate sau nu?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 23:13, 25 Noiembrie 2011
1.se achita in ron
3. din moment ce soferul este asigurat, nu se indreapta impotriva lui, ptr ca acesta este rolul unei asiguri sa acopere prejudicii, deci asiguratorul cand face polite preia si riscuri
1.- daca asigurarea s-a facut ieuro si s-a platit in euro despagubirea se poate face in euro.
2.- sumele obtinute din despagubiri nu se impoziteaza.
3.- in anumite conditii, da. Spre exemplu daca soferul la momentul evenimentului avea o alcoolemie peste limita admisa, daca a condus masina fara acordul patronului sau se ajunge la concluzia ca evenimentul a fost provocat cu premiditare de catre sofer atunci se poate ca asiguratorul sa se indrepte cu regres impotriva soferului sau a celui care a provocat cu premeditare accidentul.
Adrian.Tudor a scris:

1.- daca asigurarea s-a facut ieuro si s-a platit in euro despagubirea se poate face in euro.
2.- sumele obtinute din despagubiri nu se impoziteaza.
3.- in anumite conditii, da. Spre exemplu daca soferul la momentul evenimentului avea o alcoolemie peste limita admisa, daca a condus masina fara acordul patronului sau se ajunge la concluzia ca evenimentul a fost provocat cu premiditare de catre sofer atunci se poate ca asiguratorul sa se indrepte cu regres impotriva soferului sau a celui care a provocat cu premeditare accidentul.

eu stiam ca nu se pot face in Romania plati in euro dar poate sunt si exceptii
Platile daunelor se pot face in valuta, numai in cazul cand pagubitul este persoana straina, conform:

Art. 56. In cazul persoanei pagubite cu domiciliul/sediul in strainatate,
detinatoare a vehiculului inmatriculat in strainatate, cuantumul despagubirii se stabileste astfel:
1. daca reparatia s-a efectuat in strainatate, despagubirile urmand a se plati
in valuta, costul reparatiei este cel prevazut in documentatia de reparatie,
avandu-se in vedere avariile constatate de asigurator, precum si eventualele
avarii suplimentare constatate cu ocazia efectuarii reparatiei, daca producerea acestora se justifica prin dinamica accidentului;
2. in cazul in care reparatia s-a facut in Romania si se solicita plata
despagubirii in valuta, calcularea in valuta a costurilor reparatiei, stabilite
in lei, se face la cursul de schimb al pietei valutare comunicat de Banca
Nationala a Romaniei la data la care pagubitul a efectuat plata facturii de
reparatie;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubire dauna totala auto bogdan070 bogdan070 buna seara, Am primit de la firma de asigurari calculul sumei stabilita ca valoare maxima de despagubire ce poate fi acordata pentru autovehicul : ,,Valoarea ... (vezi toată discuția)
Asigurarea rca flory_lumy flory_lumy DUPA ACCIDENT AM MERS LA POLITIE, AM PRIMIT AUTORIZATIE DE REPARATIE AMBII SOFERI. IN CAZUL MEU PAGUBA ESTE MAI MARE, IMI POT FACE MASINA PE ASIGURAREA CELUI ... (vezi toată discuția)
Accident auto cu masina fara rca leorot leorot Buna seara, Am fost lovit de o masina care nu mi-a acordat prioritate. Masina este pe o firma si nu avea rca valabil. Am mers la politie si am dovada de ... (vezi toată discuția)