avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intreprindere Individuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intreprindere Individuala

Buna ziua, As dori sa-mi spuneti ce trebuie sa plateasca o persoana fizica care si -a infiintat o Intreprindere Individuala, in afara de impozitul pe venit, nu s-a angajat in cadrul I.I. ca salariat, nu este salariat la alta societate, ma refer daca este obligatoriu sa plateasca la sanatate si la casa de pensii?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 21:45, 25 Noiembrie 2011
grigoree a scris:

Buna ziua, As dori sa-mi spuneti ce trebuie sa plateasca o persoana fizica care si -a infiintat o Intreprindere Individuala, in afara de impozitul pe venit, nu s-a angajat in cadrul I.I. ca salariat, nu este salariat la alta societate, ma refer daca este obligatoriu sa plateasca la sanatate si la casa de pensii?


Art.25 (3) din OUG mr.44/2008 : Intreprinzatorul persoana fizica titular al unei intreprinderi individuale este asigurat in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale si are dreptul de a fi asigurat in sistemul asigurarilor sociale de sanatate si al asigurarilor pentru somaj, in conditiile prevazute de lege.

Detalii despre contributii si impozit gasiti aici
www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare in cazul in care detin intreprindere individuala miha_ella71 miha_ella71 Buna seara!Din martie 2010 sunt administratorul intreprinderii individuale ,as vrea sa stiu daca ma pot angaja la un srl si daca voi avea contract de munca mai ... (vezi toată discuția)
Cim la ii pam-pam pam-pam Vreau să-mi deschid II, dar aș dori să mă angajez cu CM, ca și administrator. (vezi toată discuția)
Contributii intreprindere individuala lidia_p lidia_p daca am calitatea de asigurat(cu contract de munca pe o perioada neterminata la un srl) si infiintez si o intreprindere individuala trebuie sa platesc ... (vezi toată discuția)