Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intreprindere Individuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intreprindere Individuala

Buna ziua, As dori sa-mi spuneti ce trebuie sa plateasca o persoana fizica care si -a infiintat o Intreprindere Individuala, in afara de impozitul pe venit, nu s-a angajat in cadrul I.I. ca salariat, nu este salariat la alta societate, ma refer daca este obligatoriu sa plateasca la sanatate si la casa de pensii?
grigoree a scris:

Buna ziua, As dori sa-mi spuneti ce trebuie sa plateasca o persoana fizica care si -a infiintat o Intreprindere Individuala, in afara de impozitul pe venit, nu s-a angajat in cadrul I.I. ca salariat, nu este salariat la alta societate, ma refer daca este obligatoriu sa plateasca la sanatate si la casa de pensii?

Art.25 (3) din OUG mr.44/2008 : Intreprinzatorul persoana fizica titular al unei intreprinderi individuale este asigurat in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale si are dreptul de a fi asigurat in sistemul asigurarilor sociale de sanatate si al asigurarilor pentru somaj, in conditiile prevazute de lege.

Detalii despre contributii si impozit gasiti aici
www.avocatnet.ro/content/for...