avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi ce revin in urma decesului parintilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi ce revin in urma decesului parintilor

Parintii mei au avut 3 copii. In urma decesului tatalui in 1994 s-a facut succesiunea iar partea ce mi-a revenit am cedat-o de buna voie fratelui meu care locuia impreuna cu parintii. In anul 2010 fratele meu a decedat iar in 2011 a decedat si mama. Dupa aceasta, relatiile cu sotia fratelui s-au degradat.
Solicit urmatoarele:
1- Cum sa procedez pentru a imi recupera partea cedata fratelui care intre timp a decedat;
2- Cum sa procedez pentru a imi obtine partea ce mi se cuvine in urma decesului mamei.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters141818 , utilizator 20:48, 25 Noiembrie 2011
Partea pe care ati cedat o fratelui nu se poate recupera. Probabil ati facut un act de partaj succesoral.
Deschideti succesiunea dupa mama dvs la notarul din circumscriptia judecatoriei unde dansa a avut ultimul domiciliu.
Daca fratele decedat nu a avut copii, il mosteniti impreuna cu fratele in viata ( al treilea copil al parintolor) in concurs cu cumnata
Ultima modificare: Vineri, 25 Noiembrie 2011
gi-jane2, moderator
Nora nu poate veni la mostenire. Doar copii fratelui decedat. Daca nu a avut copii fratele predecedat, Nora nu poate veni la mostenirea soacrei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune - certificat calitate de mostenitor, mandat-imputernicire Epuree Epuree Ziua ziua, Vream sa dezbatem succesinea pe ambi parinti, suntem 5 frati, din care: - un frate mort (predecedat) inaintea ambilor parinti ( la rindul lui ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire dumitrugj dumitrugj buna ziua! Cum se poate obtine certificatul de mostenitor la un notar dand declaratie pe proprie raspundere ca nu mai exista alti mostenitorii sau cum ? nu se ... (vezi toată discuția)
Cat ii revine nepotului si cat fiicei supravietuitoare luminitacoman luminitacoman Subiect: Nora isi mosteneste socrii ? Buna seara. Nora isi mosteneste socrul? Sau transmiterea mostenirii se face pe linie descendenta? Bunicul meu a ... (vezi toată discuția)