Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi ce revin in urma decesului parintilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi ce revin in urma decesului parintilor

Parintii mei au avut 3 copii. In urma decesului tatalui in 1994 s-a facut succesiunea iar partea ce mi-a revenit am cedat-o de buna voie fratelui meu care locuia impreuna cu parintii. In anul 2010 fratele meu a decedat iar in 2011 a decedat si mama. Dupa aceasta, relatiile cu sotia fratelui s-au degradat.
Solicit urmatoarele:
1- Cum sa procedez pentru a imi recupera partea cedata fratelui care intre timp a decedat;
2- Cum sa procedez pentru a imi obtine partea ce mi se cuvine in urma decesului mamei.

Va multumesc!
Partea pe care ati cedat o fratelui nu se poate recupera. Probabil ati facut un act de partaj succesoral.
Deschideti succesiunea dupa mama dvs la notarul din circumscriptia judecatoriei unde dansa a avut ultimul domiciliu.
Daca fratele decedat nu a avut copii, il mosteniti impreuna cu fratele in viata ( al treilea copil al parintolor) in concurs cu cumnata
gi-jane2, moderator
Nora nu poate veni la mostenire. Doar copii fratelui decedat. Daca nu a avut copii fratele predecedat, Nora nu poate veni la mostenirea soacrei.