Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata pensiilor cu intarziere de catre posta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata pensiilor cu intarziere de catre posta

Buna seara
Plata pensiei se face de catre factorul postal in data de 26-27 ale lunii.
Tinand cont ca in aceasta luna datele sunt sambata si duminica am considerat ca plata se va face astazi.Acest lucru nu s-a intamplat.Factorul postal ne-a comunicat telefonic(dupa insistente) ca NU are posta bani si o sa vina in cursul zilei de luni.
Nu este prima oara cand se intampla !
Cat de corect si legal este acest "obicei"?
Va multumesc pentru timpul acordat
Este o situatie independenta de vointa postei sau a factorului postal,care practic comunica la domiciliu sumele care au fost virate de diferite autoritati
In situatiile in care posta intampina dificultati sau blocaje referitoare la primirea banilor de la autoritati,este normal a exista decalaje de la termenele normale de predare a drepturilor financiare la beneficiarii de drept
Este legal in situatia in care termenul cade intr-o zi nelucratoare,termenul se prelungeste pana in prima zi imediat lucratoare.Ex 26 cade duminica,incasati pensia pe 27,opereaza o proorogare
:offtopic: Scapati de aceste neplaceri daca va descideti un cont la o banca si astfel veti primi pensia pe card,in data de 12-13 ale lunii si in caz de sambata-duminica, pe 11 -vinerea!!

N.B.: Am vazut ca azi 26, postasul platea pensiile pe strada mea!! Rezulta ca nu este o regula/meteahna generala:thumbdown:
nucu$, utilizator
Va multumesc .
Este o situatie independenta de vointa postei sau a factorului postal,care practic comunica la domiciliu sumele care au fost virate de diferite autoritati
In situatiile in care posta intampina dificultati sau blocaje referitoare la primirea banilor de la autoritati,este normal a exista decalaje de la termenele normale de predare a drepturilor financiare la beneficiarii de drept

Factorul postal aduce efectiv suma de bani si talonul de pensie .Nu cere dar asteapta si recompensa!
Posta primeste ordinul de plata de la casa nationala de pensii ,in data de 10 ale fiecarei luni.Comisionul postei pentru aceasta activitatea de distribuire este substantial.
Eu am card pentru pensie....dar si vecini mult mai in varsta care asteapta postasul cu sufletul la gura:">
mariana1950, utilizator
si daca se intampla sa nu se dea pensia pana pe data de 31 si sa se dea pe 3 sau 4 luna urmatoare atunci mai ieste legal ,va intreb ca la mine in comuna asea se intampla de cateva luni