Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indicii de ierarhizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indicii de ierarhizare

Am lucrat ca subinginer 25 ani ,acum sunt somera si nu am beneficiat de indicii de ierarhizare cf HG1051, la salariul minim pe economie s-a adaugat doar vechimea in munca 25% si 12% spor de fidelitate. ce trebuie sa fac sa beneficiez de aceste drepturi stipulate in HG
Cu stima
Niculina Popa
niculinapopa, utilizator
Va rog sa-mi spuneti cum este corect sa calculez diferentele de salariu
In oct 2008 salariu min era 540 la care am adaugat indicele de ierarhizare si a rezultat 810 lei
( salariu minim pt subing) la acest salariu am adaugat 25% vechimea in munca si 12% spor de fidelitate In contractul colectiv de munca/2008 s-a prevazut introducerea sporurilor in salariu de baza Diferenta de salariu este de 185 lei/luna (si ar rezulta 37 luni x 185 lei)
In 2009 si 2010 sal minim pt subing era 900 +sporuri
In 2011 sal min pt subing este de 1005 + sporuri
Daca calculez pe fiecare an rezulta o suma mai mare
Pentru 2008 se ia in calcul doar perioada octombrie - decembrie ... deci sunt 3 luni
Pentru 2009 si 2010 se ia in calcul perioada ianuarie - decembrie , adica 12 luni/an etc...
da asa am calculat si eu (3luni in 2008, 12 luni /2009,12 luni/2010, 10 luni/2011) incepand cu 09 nov am intrat in somaj
Intrebarea era daca calculez pe fiecare an in parte tinand cont ca salariu min a fost in crestere sau doar dif din 2008 cand s-au bagat sporurile in salariu
Calculati pe fiecare an in parte .. luati salariul minim adaugati sporurile si apoi scadeti salariul inregistrat in carnetul de munca ...

De exemplu, in 2008 salariul minim + sporuri = 1200 lei ...in carnetul de munca aveti trecut 1100 lei , rezulta o diferenta de 100 lei ... in 2009 , salariul minim + sporuri = 1350 lei , in carnet aveti trecut 1200 lei , rezulta o diferenta de 150 lei ....etc.