Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza pentru Tribunal
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza pentru Tribunal

Am primit o instiintare de la Tribunal de a face o expertiza tehnica ( nu sunt expert juridic, sunt expert tehnic MLPAT deci nu am nici-o obligatie fata de Tribunal), pentru o persoana particulara care are un litigiu cu un vecin.
Am obligatia de a face o astfel de expertiza ?
Nu am fost intrebat daca am timp sa fac expertiza si nici daca doresc sa o fac.
Nu am incheiat nici-un contract cu nimeni.
In scrisoare se indica ca onorariu va fi achitat de apelanti, dar acestia nu au luat legatura cu mine.
Daca instiintarea ati primit-o de la Tribunal inseamna ca ati fost numit sa efectuati o expertiza judiciara in respectivul dosar. Nu poate fi vorba de o expertiza extrajudiciara. Probabil ca in judetul Dvs. nu exista experti judiciari care sa indeplineasca cerintele cerute (expert judiciar MLPAT). In asemenea cazuri instanta fie apeleaza la experti din alte judete, fie la specialisti din domeniu care, cu toate ca nu au calitatea de expert judiciar, care este un profesionalist in respectiva specialitate.