Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... In ce situatii copilul minor nu se incredinteaza mamei?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

In ce situatii copilul minor nu se incredinteaza mamei?

Ma tem ca puneti gresit intrebarea. Legea nu spune ca se acorda custodia mamei in general si i se refuza daca nu indeplineste cine stie ce conditii. Parintii au drepturi si indatori egale fata de copiii lor iar instanta judeca din aceasta perspectiva.
Copilul se incredinteaza acelui parinte care are mai multe conditii (nu doar materiale ci si disponibilitate - timp efectiv petrecut cu minorul) de crestere si educare a celui mic.
Se are in vedere gradul de atasament al copilului fata de unul sau altul dintre parinti, modul in care s-a ocupat fiecare de acestia. Faptul ca tatal a lucrat mai mult nu inseamna ca s-a ocupat mai putin de copii, sau ca a fost mai putin devotat.
lara12, utilizator