avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 237 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariat nou
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariat nou

La SC ABC SRL infiintata de 2 luni urmeaza ca in luna decembrie( 04.12.2011) sa se faca prima angajare.

Pasii care trebuie parcursi sunt:


1. Se numeste o persoana care intocmeste si face inregistrarile in REVISAL,

2. cu o zi inainte ( 03.12.2011) inregistrez in revisal salariatul, se face CIM,

Am inteles bine ? sai mai trebuie facut ceva .
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:26, 28 Noiembrie 2011
Strangeti urmatoarele documente in dosarul personal al angajatului:

Contract individual de munca
Cerere de angajare
Curiculum vitae
Certificatul de cazier judiciar (daca e cazul – ex: gestionari – Legea nr. 22/1969 privind angajarea gestionarilor; consilieri juridici – Legea nr. 514/2003 privind organizarea si exercitarea profesiei de consilier juridic; angajarea persoanelor pe o functie publica – Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare; medici, medici dentisti si farmacisti – Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare)
Declaratie persoane in ingrijire si acte doveditoare (copii certificate nastere copii, declaratie/adeverinta celalalt parinte ca nu beneficiaza de deducere, acte identitate persoane in ingrijire)
Copie carte de identitate/buletin identitate
Copie certificat de nastere
Copii dupa actele de stare civila
Copii acte de studii
Copii acte de calificare
Fisa de aptitudini – Medic de Medicina Muncii
Fisa de identificare a factorilor de risc
Fisa postului
Declaratie de luare la cunostinta a contractului individual de munca, fisei postului si Regulamentului Intern
Acte aditionale
Decizii

In revisal inregistrati si transmiteti in ultima zi lucratoare dinaintea primei zile de munca.
Ultima modificare: Luni, 28 Noiembrie 2011
george-neagu, moderator
Nu uitati de informarea prealabila.
:luck:
FREDUFIN a scris:

La SC ABC SRL infiintata de 2 luni urmeaza ca in luna decembrie( 04.12.2011) sa se faca prima angajare.

Pasii care trebuie parcursi sunt:


1. Se numeste o persoana care intocmeste si face inregistrarile in REVISAL,

2. cu o zi inainte ( 03.12.2011) inregistrez in revisal salariatul, se face CIM,

Am inteles bine ? sai mai trebuie facut ceva .


Ati inteles destul de bine procedura ....:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare pentru a angaja o persoana samyku samyku Buna seara, Va rog mult de tot, sunt mai la inceput si inca nu sunt familiarizat cu toate noile legi pentru angajare, Am fost de cateva ori la ITM, dar nu ... (vezi toată discuția)
Acte angajare ContSters118682 ContSters118682 Buna ziua Va rog frumos sa-mi spuneti ce acte sunt necesare pentru a face angajare cu 2 ore a unei persoane, conform noului cod al muncii? Multumesc (vezi toată discuția)
Procedura angajare. CosminMcm CosminMcm Am un Srl nou infiintat, platesc impozit pe venit 3%-microintrprindere. Urmeaza sa angajez, care este procedura exacta, de ce acte am eu nevoie ca si ... (vezi toată discuția)