Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariat nou
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariat nou

La SC ABC SRL infiintata de 2 luni urmeaza ca in luna decembrie( 04.12.2011) sa se faca prima angajare.

Pasii care trebuie parcursi sunt:

1. Se numeste o persoana care intocmeste si face inregistrarile in REVISAL,

2. cu o zi inainte ( 03.12.2011) inregistrez in revisal salariatul, se face CIM,

Am inteles bine ? sai mai trebuie facut ceva .
Strangeti urmatoarele documente in dosarul personal al angajatului:

Contract individual de munca
Cerere de angajare
Curiculum vitae
Certificatul de cazier judiciar (daca e cazul – ex: gestionari – Legea nr. 22/1969 privind angajarea gestionarilor; consilieri juridici – Legea nr. 514/2003 privind organizarea si exercitarea profesiei de consilier juridic; angajarea persoanelor pe o functie publica – Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare; medici, medici dentisti si farmacisti – Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare)
Declaratie persoane in ingrijire si acte doveditoare (copii certificate nastere copii, declaratie/adeverinta celalalt parinte ca nu beneficiaza de deducere, acte identitate persoane in ingrijire)
Copie carte de identitate/buletin identitate
Copie certificat de nastere
Copii dupa actele de stare civila
Copii acte de studii
Copii acte de calificare
Fisa de aptitudini – Medic de Medicina Muncii
Fisa de identificare a factorilor de risc
Fisa postului
Declaratie de luare la cunostinta a contractului individual de munca, fisei postului si Regulamentului Intern
Acte aditionale
Decizii

In revisal inregistrati si transmiteti in ultima zi lucratoare dinaintea primei zile de munca.
george-neagu, moderator
Nu uitati de informarea prealabila.
:luck:
FREDUFIN a scris:

La SC ABC SRL infiintata de 2 luni urmeaza ca in luna decembrie( 04.12.2011) sa se faca prima angajare.

Pasii care trebuie parcursi sunt:

1. Se numeste o persoana care intocmeste si face inregistrarile in REVISAL,

2. cu o zi inainte ( 03.12.2011) inregistrez in revisal salariatul, se face CIM,

Am inteles bine ? sai mai trebuie facut ceva .

Ati inteles destul de bine procedura ....:)